Aisin Otomotiv Dijitalleşme Yatırımının Yüksek Kazanımlarına Dikkat Çekti

Yeni sanayi çağının akıllı fabrikalarına öncülük eden ve endüstrinin gelişiminde rol üstlenen ProManage, ST Sanayi Radyo iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘‘Dijitalleşen Sanayicilerin Deneyim Paylaşımları’’ program dizisiyle kesimlerin dijitalleşme seyahatlerine rehberlik ediyor. Fark yaratan dijitalleşme yatırımlarını yöneterek dallarında öne çıkan şirket yetkililerinin tecrübelerini paylaştığı program, başta KOBİ’ler olmak üzere pek çok farklı bölümden üreticiye dijitalleşmenin yol haritası ve kazanımları konusunda ışık tutuyor. Endüstrinin bel kemiğini oluşturan otomotiv kesimini de gündemine taşıyan programda; Toyoto Group bünyesinde yer alan Aisin Otomotiv Türkiye Lideri Murat Ayabakan, dijital dönüşümle yakaladıkları muvaffakiyetleri anlatarak kesimdeki firmalar için ilham verici bilgiler paylaştı.

Fabrikaları dijital alt yapılara entegre etmek isteyen fakat birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalan sanayicileri, bu yatırımları şahsen deneyimlemiş kesim temsilcilerinin deneyimleriyle buluşturan ProManage, “Dijitalleşen Sanayicilerin Deneyim Paylaşımları” program dizisiyle oluşan sinerjinin Türk endüstrisine hâkim olmasını amaçlıyor. Her perşembe sabah 09.00-10.00 ve akşam 20.00-21.00 saatleri ortasında farklı dallardan profesyonelleri ağırlayan programın moderatörlüğünü Doruk İdare Konseyi Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden ile ProManage Müşteri Başarısı Yöneticisi Murat Uruş yapıyor. Programın kayıtlarına ise podcast olarak ST Sanayi Radyo’nun web sitesinden ve görüntü olarak ProManage YouTube kanalından ulaşmak mümkün.

“Daha rekabetçi olmak ve daha yüksek randıman elde etmek istedik”

İlk dijitalleşme adımlarının atılmasında en yanlışsız dataya ulaşma gereksiniminin tesirli olduğunu söyleyen Aisin Otomotiv Türkiye Lideri Murat Ayabakan,yatırım kararı almalarındaki nedenleri şu halde paylaştı:“Japon sistemi büsbütün insan denetiminde otomasyon ve sürat üzerine heyeti bir sistem. Bu sistemin belirli başlı alt kırılımları mevcut. Ayrıyeten bu kırılımların daima olarak uygunlaştırılması ve geliştirilmesi gerekiyor. Japon sistemi üzerine inşa edilen üretim tertiplerinde sistem kendi kendine yetecek formda tasarlanıyor. Yalnızca kimi temel yazılımlarla bilgi toplamak ve bunu günlük olarak proses etmek yararlı olarak kabul ediliyor. Biz, bilgilerin manuel olarak kaydedilmesinin yanlışları da beraberinde getirdiğini deneyimledik. İşletme olarak gerçek datalarla çalıştığımızı sanırken aslında manipüle edilmiş datalarla çalıştığımızı gördük. Örneğin; gelen datalara nazaran verimlilik çok âlâ görünürken kârlılığa bakıldığında beklenen sayılara erişemediğimizi, hurda sayıları düşük görünürken fabrika çeşitlerinde hurda bunkerlerinin çok dolu olduğunu fark ettik. Münasebetiyle bilgilerin insan eliyle değil direkt kaynağından, gerçek vakitli ve online olarak temin edilmesi gerekiyordu. Gerçek bilgi gereksinimine ek olarak, hem vakitle artan müşteri ve üretim potansiyeli hem de otomotiv bölümünün Sanayi 4.0 ile birlikte çok daha talepkâr olmasının tesiriyle manuel usuller yerine bilgi teknolojilerini tercih etmeye karar verdik. Burada tekrar Japon kültürünün getirmiş olduğu ‘adım adım iyileştirme’ formülünü tercih ettik. Gayemiz kendi sistemimizin, anahtar teslim bir MES ile birleştirilmiş ERP sisteminin getirilip kurulmasıydı. Uzun mühlet firmaları birbirleriyle karşılaştırdık, tahliller yaptık ve en sonunda 2013 yılında ProManage sistemiyle yola çıkma kararı aldık. Bu sistem, 2014 yılında fabrikamızda kullanıma geçti.”

“Çalışanlara dijitalleşme muhtaçlığının gerekliliğini düzgün anlatmak gerekiyor”

Rekabetin olduğu her dalda bilginin toplanması ve işlenmesinin çok kritik olduğuna dikkat çeken Murat Ayabakan, dijitalleşme sürecinde yaşadıkları problemlere ve aştıkları manilere değindi. Hiçbir değişim ve dönüşümün kolay olmadığını ve dijitalleşmenin aslında fabrikalarda iş yapış formlarının değişmesi manasına geldiğini vurgulayan Ayabakan; “Çalışanlar, bir konfor alanı içinde bildikleri formda iş süreçlerini yönetiyor. Dijitalleşme kararı alındığında ise mevcut sisteme alışan çalışanlar için değişimin kendisi başlı başına bir soruna dönüşüyor. Bazıları değişime açık oluyor ve değişimin öncülüğünü yapıyor; bazıları ise çekimser kalıyor ve nötr davranıyor. Birtakım çalışanlar ise değişime büsbütün olumsuz yaklaşıyor. Bu noktada, çalışanlara dijitalleşme gereksiniminin gerekliliğini düzgün anlatma kaidesi doğuyor. Sürece kendi açımızdan baktığımızda, Aisin Türkiye için değişimin beklenenden daha kolay gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Takımımızda Kaizen mantalitesi olarak isimlendirilen ilerlemeye ve yenilikçiliğe açık bir ruh hâkim. İnovasyon kültürünü benimseyen bir iş gücüyle çalıştığımız için sisteme rahat adapte olduk ve yararlarına süratli ulaştık. Evvelden maliyetleri görmek için ay sonunu beklerken artık istediğimiz vakit tek bir tıkla tüm datalara ulaşabiliyor, bakım maliyetlerini, eser maliyetlerini ve kârlılıkları tahlil edebiliyoruz” biçiminde konuştu.

“ProManage çalışma kültürümüze proaktif bir yaklaşım kazandırdı”

Üretim İdare Sistemi MES ile elde ettikleri kazanımlardan bahseden Murat Ayabakan; “ProManage ile yola çıktığımızda bize çok efektif ve randıman elde edeceğimizi gösteren bir tablo gösterildi. Sistem sayesinde elde ettiğimiz birinci sonuçlar beklediğimizden daha şaşırtan ve etkileyiciydi. En küçük bir atakla bile istediğimiz maksada varmamız büyük oranda kolaylaştı. Örneğin; rastgele bir verimlilik verisini tahlil etmek, kalıp ömrüyle ilgili bir bilgiyi yahut baskı sayısını görmek için aylık toplantıları beklemek zorunda kalmamaya başladık. Bu sayede giderek proaktif bir perspektif kazandık. Bu durum bize birtakım eserlerimizde istediğimiz kârlılık ve verimlilik düzeyinde olmadığımızı gösterdi. ProManage, anlık ve şeffaf bilgiler sağladığı için sürece süratli bir formda müdahale edebilme talihi elde ettik. Sonuç olarak ProManage ile olan iştirakimiz, Aisin Türkiye’ye öbür Aisin fabrikalarından farklılaşmasını sağlayan bir yetkinlik kazandırdı. Aisin Global’in 2030’a kadar MES üzere dijital alt yapıları kullanacaklarını duyurdukları bugünlerde, çok daha evvelden bu türlü bir adım atmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi

“2014 yılından bu yana ciro artışından yeni işlere kadar büyük kazanımlar elde ettik”

Yapılan çalışmalara müşteri gözüyle bakıldığında ne üzere kazanımlar elde edildiği sorusuna cevap veren Murat Ayabakan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Aisin Türkiye olarak, 2014 yılından beri ciromuzu artırıyor ve portföyümüze yeni işler ekliyoruz. Bu sonuç aslında müşterilerimizi memnun ettiğimiz manasına da geliyor. Dünyadaki iki üst seviye OEM’in çok güçlü kriterlere tabi tutarak verdiği ödüllere lâyık görülmemiz de yeniden müşterilerimiz tarafından takdir gördüğümüzü gösteriyor. Son olarak, pandemiye karşın en güzel otomotiv tedarikçilerinden biri tarafından verilen bir mükafatı aldık. Dijital dönüşüme odaklanan başka endüstriciler ve otomotiv tedarikçileri de tıpkı yolda yürüyerek müşteri memnuniyetlerini azamî düzeye çıkarıyor. Kesimimizin dijital dönüşüme hakikat bir halde ahenk sağlaması çok sevindirici…”

MES, yalın üretimde kalite ve verimliliği artırarak rekabet avantajı sağlıyor

Kullanılan araçların yalın üretim tekniklerinde maliyeti düşürme noktasında büyük katkıları olduğunu söyleyen Ayabakan; “Biz, daha evvel yerinde izleme yaparak bilgileri manuel olarak kaydediyorduk. MES, bu süreci yaparken bilgileri doğrulamamızı sağlayacak materyalleri sunmaya başladı. Sistem; daha uzun periyodik bilgileri alıp kendi yaptığımız müşahedelere uyan ve uymayan noktaları karşılaştırıp sorunları daha fazla detaylandırabilme bahtı veriyor. Yanılgıları yakalayabiliyor ve problemleri tespit edebiliyoruz. MES sistemi, onun sağladığı bilgilerin üstüne ek ederek ve öbür dijitalleşme kanallarını da kullanarak bilgi toplamamıza yardımcı oluyor. Bu durum bir üretim sürecindeki en ince ayrıntıyı görmemizi ve üretim stratejimizi daha efektif kurgulamamızı sağlıyor. Bizi daha rekabetçi kılıyor, iş kaybetmemizi önlerken tersine yeni işler almamızda belirleyici oluyor. Sistemin şeffaf olması da verimliliği artırırken kalitenin de standartlaşmasını sağlıyor. Biz sistemle elde ettiğimiz bilgiler sayesinde ‘bu makine 30 saniyede bir, 3 saniye neden duruyor?’ sorusuna karşılık bulabiliyoruz ve kayıp duruşlara anında müdahale edebiliyoruz. Birebir şey kalıp değişimleri için de geçerli. Örneğin, bir makinede 20 dakikada kalıp değişimi yapılırken birebir özelliğe sahip diğer bir makinede 3 saat değişim yapılıyorsa neden bu türlü olduğunu sorgulayabiliyor ve nedenlerini görebiliyoruz. MES, sanayicilere tam da nereye bakması gerektiğini söylüyor ve yanlışsız adımları atması için gerekli datayı sunuyor” diyerek sistemin yalın üretimdeki avantajlarına dikkat çekti.

MES ile Aisin Türkiye’deki Kaizen verme oranı yüzde 19 arttı

Dijitalleşme yatırımları ile beyaz ve mavi yakalı çalışanların iş hayatında neler değiştiği konusuna da değinen Ayabakan; “İlk başladığımız vakitlerde kimi çalışma arkadaşlarımız daima ölçümlenme baskısı hissettiğini söyledi, fakat biz bu sistemin yararlarını çalışanlarımıza yanlışsız anlattık. Onlara bunun hem şahsî hem de genel yararlarını göstererek geri bildirim sağladık. Sonuç olarak MES sisteminin kuruluşundan itibaren Aisin Türkiye’deki Kaizen verme oranı yüzde 19 arttı, yani çalışanlar sistemi benimseyerek daha fazla Kaizen vermeye başladı. Zira kendileri de sistemin yararlarını gördü” biçiminde konuştu.

Makul müddetlerde geri dönüş ve azamî düzeyde kazanım mümkün

Doğru hesaplamalar, yanlışsız gereksinim tespitleri, ilgili süreçlerin çok âlâ tasarlanması ve çalışanların ikna edilmesi sayesinde dijital yatırımlardan makul müddetlerde geri dönüşler sağlanabildiğini söyleyen Aisin Otomotiv Türkiye Lideri Murat Ayabakan; “Özellikle KOBİ’lerin bilişim sistemlerine muhtaçlıkları olduğu bir gerçek. Dijital dönüşüm konusunda yatırım maliyetinden çok ileriye dönük elde edilecek kazanımlar düşünülmeli… Örneğin, pres muhtaçlığı olduğunda maliyet kadar öbür parametreler de düşünülüyor ve bu doğrultuda gerekli adımlar atılıyorsa bilişim sistemleri için de birebir kararlılık gösterilmeli. Aksi takdirde; yapılan bütçeler ya da bütçeleri kıyaslayacak bilgiler, makinelerin verimliliği ve bakım maliyetleri yanlışsız ölçümlenemez. Endüstrinin kalkınabilmesi için bu türlü bir bilinmezlik yerine yanlışsız iş ortaklarıyla akılcı dijital dönüşüm adımları atılmalı” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu