Apple, Otonom Araç Takımına Daha Fazla Sürücü Ekledi

Otonom araçlar, geleceğimiz için kıymetli bir hâl almaya başladı. Birçok firma, otonom araçlar üzerindeki çalışmalarını artırıyor. Apple da bu alana adım attığından beri otonom araçlar üzerindeki çalışmalarını her geçen gün ağırlaştırmaya devam ediyor.

Apple’ın an itibariyle Kaliforniya sokaklarında 69 adet otonom aracı geziniyor. Bu filonun ardında ise 110 adet şoför bulunuyordu. Yayınlanan yeni raporlara nazaran Apple, bu filonun gerisine 33 tane daha şoför ekleyerek, şoför sayısını 143’e çıkardı. Otonom araç sanayisine adımını atan Waymo’nun filosunda 135 aracı ve 321 şoförü varken GM’in filosunda ise tamı tamına 258 araç ve 760 adet şoför bulunuyor.

2014 yılında başlayan çalışmalar, giderek hızlandı ve bugünkü hâlini aldı:

Apple’ın otonom sürüş pazarına Project Titan ismi ile gireceği tezleri 2014 yılına dayanıyordu. O vakitten bugünlere kadar Project Titan’ın ne istikamete gideceği ise bilinmiyordu ancak Apple’ın bu alana yatırım yapmaya devam ettiğini çok net bir biçimde görebiliyoruz.

Bu yatırımlardan biri de Haziran ayında otonom sürüş teşebbüs şirketi Drive.ai’ı satın almalarıydı. Apple, bu yılın başlarında otonom araç projesinden 200 adet çalışanını işten çıkarmıştı, sebebini de yine yapılanma olarak belirtmişti lakin şirket bu adımdan sonra üst seviye personel işe alarak yatırımlarına devam etmişti.

Başa dön tuşu