Araba Boyutlarını Karşılaştırabileceğiniz İnternet Sitesi

Otomobil satın alırken önemli hususlardan bir tanesi de araçların boyutları. Zira otomobillerin pek çok özelliklerinin yanı sıra istenilen boyut da kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. “Carsized” isimli bir internet sitesi, arabaların boyutlarını kıyaslamanıza imkan tanıyor.

Bir otomobil satın almaya karar verdiğinizde, onlarca değişkenin içinden çıkmak zorundasınız. Bu değişkenler fiyat başta olmak üzere satın alınmak istenen arabanın motor büyüklüğü, yakıt tipi, tasarımı, servis ağı ve iç hacmi gibi uzadıkça uzuyor. Elbette tüm bunların içinden çıkmak ve hangi otomobilin satın alınacağına karar vermek hem eğlenceli hem de yorucu bir süreç.

Şimdi sizlere, bir internet sitesinden bahsedeceğiz. “Carsized” isimli bu internet sitesi, iki arabanın boyutlarını yan yana koyup kıyaslamanıza imkan tanıyor. Bu sayede iki farklı otomobilden hangisinin daha uzun, yüksek ya da geniş olduğunu görebilirsiniz.

Hadi iki arabayı kıyaslayalım!

Araba kıyaslama

Örnek çalışma için siteye girdik ve birbirlerine yakın olan iki otomobil seçtik. Bunlardan bir tanesi Toyota Corolla Hatchback, diğeri Seat Leon oldu. Carsized, kıyaslamayı yaptıktan sonra bize şöyle bir özet bilgi verdi: Toyota Corolla Hatchback, Seat Leon’dan 1,1 cm uzun, 2,1 cm alçaktır. Araç, yüzde 22 daha küçük bagaj alanı sunmaktadır. Gelin biraz da detaylara inelim.

araba boyut kıyaslama sitesi

Kıyaslama sayfasında, seçtiğimiz iki otomobilin fabrika verilerini görüyoruz. Burada tüm boyut değerleri detaylı bir şekilde veriliyor. Ayrıca bagaj hacimlerinin kaç litre olduğunu da görüyoruz. Sonuçları isterseniz santimetre, isterseniz de inç olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

carsized araba kıyaslama

İki arabayı kıyaslamaya karar verdiğinizde, bu araçların önden, yandan ve arkadan nasıl göründüklerine de yan yana görüntülerle bakabiliyorsunuz. Ön ve arkadan baktığınızda genişlik, yandan baktığınızda ise uzunluk değerlerini görebilirsiniz. Ayrıca her iki otomobilin tasarımını da karşılaştırabilir, hangi otomobilin daha şık olduğuna karar verebilirsiniz.

araba kıyasla

Carsized’ın önemli özelliklerinden bir tanesi de benzer araçları size gösterebiliyor oluşu. Bu sayede aklınıza gelen farklı bir modeli de değerlendirmeye alabilirsiniz. Üstelik sistem oldukça iyi çalışıyor. Toyota Corolla Hatchback ve Seat Leon kıyaslamasında, Skoda Scala, Ford Focus Hatchback ve Honda Civic Hatchback gibi aynı segmentteki benzer modelleri gördük.

Peki bu internet sitesini nasıl kullanacaksınız?

  • Adım #1: Buradaki bağlantıyı kullanarak carsized’a ulaşın.
  • Adım #2:Change 1” ve “Change 2” seçeneklerini kullanarak kıyaslayacağınız arabaları seçin.
  • Adım #3: Kıyaslama sonuçlarını inceleyin. (Carsized Türkçe dil desteği sunmuyor. Kullandığınız tarayıcının çeviri özelliğini kullanabilirsiniz.)

Sıfır araba satın almayı düşünmüyor olabilirsiniz. Bu noktada da Carsized’dan yardım alabileceğinizi belirtelim. Şöyle ki Change 1 ve Change 2’ye tıkladığınızda, önce markaların sıralamasını görüyorsunuz. O sayfa şöyle görünüyor:

marka seçimi

Bu sayfadan markayı belirledikten sonra da modellerin en genel isimlerini görüntülüyorsunuz. Örneğin Toyota Corolla. Bu aracın hem sedan hem station wagon hem de hatchback versiyonları bulunuyor. Modeli seçtikten sonra kıyaslayacağınız versiyonu seçmeniz gerekiyor.

Corolla sedan kıyaslama

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Corolla Sedan’ı seçtikten sonra da üretim yıllarını görüyorsunuz. Hangi model araç almayı düşünüyorsanız, o model aralığının girdiği versiyonu seçebilirsiniz.

Başa dön tuşu