Araba satışları Mayıs ayında da düştü!

Son yıllarda yaşanan döviz kurlarındaki ve vergilerdeki artış araba satışlarını düşürmeye devam ediyor. Son aylarda sıkıntı günler geçiren dalda kan kaybı hala sürüyor. Açıklanan son sayılar da bunu gösteriyor.

Otomobil satışları Mayıs ayında da düştü!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Salı günü açıklanan bilgilere nazaran, Türkiye’de araba ve hafif ticari araç satışları Mayıs ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 55 oranında azaldı. ODD bilgilerine nazaran araba ve hafif ticari araç satışları 33,016 üniteye geriledi. Araba satışları yüzde 52, hafif ticari araç satışları yüzde 62 düştü.

Buna nazaran araba ve hafif ticari araç toplam satışları Ocak – Mayıs devrinde yüzde 50 azalarak 152,456 üniteye geriledi. ODD, 2019 yılında toplam 350 bin – 400 bin ünite toplam iç satış varsayım ediyor.

Hurda indirimi artabilir

Bir müddettir hurda indirimi ile satışlar artırılmaya çalışılıyordu. Bayram öncesi meclise gelen yeni bir torba kanun tasarısı ile hurda indirimi 10 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarılacak. Şimdi yasalaşmayan bu kanunun satışlara çok fazla tesirinin olması beklenmiyor. Ayrıyeten hükümet arabalardan alınan ÖTV’nin Haziran ayı sonuna kadar uzatılmasına karar vermişti. Bu ay sonunda bitecek olan bu indirim sonrasında satışların daha da düşmesi bekleniyor. Lakin hükümetin yeni bir indirimle satışları olumlu tarafta artırması da bekleniyor.

Başa dön tuşu