Aston Martin İmzalı İlk Motosiklet: Karşınızda ‘AMB 001’

Dünyanın en tanınan araba üreticilerinden bir tanesi Aston Martin. Şirket, daha çok muhteşem spor arabalarla karşımıza çıkıyor lakin bu sefer durum, biraz daha farklı. Aston Martin'in Brough Superior'la iş birliğinin sonucu olan “AMB 001” isimli motosiklet artık gün yüzüne çıktı. Aston Martin'in birinci motosikleti, şirketin motosikletler konusunda da en az araba dalındaki kadar güzel olduğunu gözler önüne seriyor.

Aslına bakacak olursak Aston Martin'in birinci motosikleti, şirketin tanınan araç modellerinden esinlenilerek geliştirilmiş. Tasarım, büsbütün Aston Martin mühendislerinin elinden çıkmış. AMB 001'in tasarımı incelendiğinde Aston Martin'in DB, Valkyrie ve Vantage üzere modellerinden izler çok açık bir formda görülebiliyor. Dilerseniz artık, bu motosikletin genel dizaynını inceleyelim.

Fazlasıyla şık ve çağdaş bir dizayna sahip olan AMB 001, karbon fiber yapıda bir kaportaya sahip. Motosikletin genel yapısındaki her ayrıntı, bu motosikletin önemli manada güçlü olduğunu gözler önüne seriyor. Aslına bakacak olursak bu güçlü yapı, bu motosikletin hakikaten de güçlü olduğunu ortaya koyuyor zira AMB 001, 180 beygir gücünde. 

AMB 001'in 180 beygirlik gücü, motosikletin sahip olduğu turboşarjlı “V-twin” motordan karşılanıyor. Ayrıyeten bu motorun her iki şirket için de çok büyük bir ehemmiyeti var. Bunun nedeni ise bugüne dek ne Aston Martin ne de Brough Superior'ın turboşarjlı motor üzerinde çalışmamış olması. 

Aston Martin ve Brough Superior iştirakinde geliştirilen bu canavar, yalnızca 100 adet üretilecek. Üretilecek olan birinci motosikletin teslimatı ise önümüzdeki yılın sonunda yapılacak. Bu özel motosikletinin fiyatının ise 120 bin dolar (yaklaşık 700 bin TL + vergiler) olması bekleniyor.

Başa dön tuşu