Audi, 620 Beygir Gücündeki R8 LMS GT2’yi Tanıttı

R8 LMS GT3, R8 LMS GT4 ve RS3 LMS üzere yarış arabalarıyla tanıdığımız Audi’nin yarış otomobillerinden sorumlu ünitesi Audi Sport, GT2 kategorisine 620 beygir gücündeki R8 LMS GT2 modelini ekleyecek. Audi Sport, Goodwood Sürat Şenliği kapsamında yeni aracını araba tutkunlarıyla buluşturdu. Audi R8 modelinin üzerine inşa edilmiş bu yeni araç, yarış arabası olarak çıkacağı için trafikte kendisine yer bulamayacak.

Aracın dizaynına baktığımızda agresif bir gövde, tavanda büyük bir hava girişi ve sahiden büyük bir art rüzgarlık görüyoruz. Aracın egzoz çıkışları da lambaların çabucak altında pozisyonlandırılmış. Önümüzdeki yıl yarışlara katılması beklenen R8 LMS GT2 modelinin kaputunun altında ise 620 beygir güç üreten 5,2 litrelik V10 atmosferik bir R8 motoru yer alıyor.

Bu motor, aracı epeyce güçlü bir hâle getirirken aracın iç yerindeki birçok donanımın çıkarılması ve yerine genel olarak karbon fiber materyalden üretilen yeni donanımlara geçilmesi, R8 LMS GT2’nin Audi’nin olağan R8 modeline nazaran epeyce hafif hâle gelmesini sağlamış durumda.  Bu değişikliklerin sonunda ise R8 LMS GT2, 1.350 kilogram ağırlığa kadar düşmüş ve bu hafifleme sayesinde de aracın ağırlık/güç oranı 2,1 kilogram/beygir formunda güncellenmiş hâlde.

Audi Sport, aracın şasi bilgisiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Şirket, bu yeni canavarın şasisinin R8 Coupe ile değil R8 Spyder ile ortak noktalarda buluştuğunu açıkladı. Audi’nin bu 620 beygir gücündeki özel aracına biçtiği kıymet ise vergisiz hâliyle 338.000 euro.

Başa dön tuşu