ZES, Elektrikli Şarj İstasyonu Sayısını 1000’e Çıkaracak

Dünya Sıfır Emisyon Günü’nün gelmesiyle birlikte karbondioksit salınımı tartışması tekrar gündeme geldi. Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz yıl açıkladığı rapora nazaran karbon salınımı geçtiğimiz dört yıldan sonra birinci defa artış gösterdi. Karbon salınımını artıran en büyük ögelerden bir tanesi de fosil yakıt kullanan araçlar.

Zorlu Energy Solutions (ZES), sıfır emisyon konusunda elektrikli araçların ön plana çıktığını söylerken eldeki son datalara nazaran ZES’in elektrikli araç şarj istasyonu sayısı ve soket sayısı arttı. Türkiye’nin beş büyük kentini birbirine bağlayan ZES elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 77’ye, soket sayısı ise 168’e yükseldi.

Elektrikli araç şarjı için gerekli altyapı

Elektrikli araçlar; çevreci olmalarıyla, tasarruf taraflarıyla ve gürültüsüz olmalarıyla dikkat çekiyor. Doğal bu araçların ülkemizde kullanılabilmesi ve üreticilerin ülkemiz pazarına girmesi için de aşikâr altyapıların tamamlanmış olması gerekiyor.

Bu altyapı için teşebbüste bulunan şirketlerden bir tanesi de ZES. Şirket İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Eskişehir üzere vilayetleri birbirine bağlarken 77 pozisyonda, 122 üniteyle ve 168 soketle hizmet veriyor. Şirket kısa ve orta vadede pozisyon sayısını 100’e, uzun vadede ise 1000’e çıkarmayı planlıyor.

ZES’in olağan ve süratli olmak üzere iki tip şarj istasyonu bulunuyor. Olağan istasyonda AC-22 kW, süratli istasyonda ise DC-100 kW bedelinde şarj hizmeti sunuluyor. Süratli şarj istasyonlarında aracın tipine ve modeline bağlı olmak üzere 30 ile 60 dakika ortasında şarj hizmeti sunulurken süratli şarj noktaları ayrıyeten tıpkı anda 4 aracı şarj edebiliyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu