Audi e-tron, Euro NCAP’ten 5 Yıldızla Ayrıldı

European New Car Assessment Programme ya da kısa ismiyle Euro NCAP, Avrupa pazarında satışa sunulan arabaların güvenlik performanslarının kıymetlendirilmesi gayesiyle kurulmuş bir tertiptir. Euro NCAP, bugün prestijiyle Audi’nin seri üretime giren birinci tam elektrikli arabası olan e-tron’un güvenlik sonuçlarını açıkladı.

Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve sürüş dayanak sistemleri kategorilerinin tamamından yüksek puan almayı başaran Audi e-tron, Euro NCAP testlerinden 5 yıldızla ayrılmayı başardı. Alman otomotiv devinin elektrikli araba dalındaki yüzü olacak e-tron’un 5 yıldız almasında faal sürüş güvenliği sistemleri de tesirli oldu.

Araçların ön tarafındaki %40’lık bir kısmın 64 km/s süratle bariyere çarptırıldığı Offset Çarpışma Testleri‘nde sonucunda Audi e-tron, Yetişkin Yolcu Muhafazası ve 6-10 yaş Çocuk Yolcu Muhafazası değerlendirmelerinde en yüksek puanı almayı başardı. Araç, ön ve yan bariyer testlerinde de kendini kanıtlamayı başardı.

Audi e-tron sadece yolcu ve şoför güvenliğinde değil, yay güvenliğinde de başarılı oldu. Testler sonucunda kaput yüzeyinin darbe sonrasınde neredeyse büsbütün yayanın başını koruduğu ve tampon çarpmalarında yayaların bacak bölgelerinin korunduğu görüldü. Otomatik Acil Fren Sistemi (AEB) de aracın önüne çıkabilecek tüm ögeler için en yeterli müdafaayı sağladı.

Başa dön tuşu