Apple otonom araba için görüşmeler yapıyor!

Apple‘ın otonom arabalar üzerinde çalıştığına yönelik söylentiler, birkaç yıldır devam ediyor. Bu mevzu hakkında uzun müddettir yeni bir gelişme bulunmuyordu. Fakat Reuters‘in yeni raporuna nazaran, Apple otonom otomobil amacını hala sürdürüyor olabilir. Birtakım yeni söylentilere nazaran Apple, otonom araç sistemleri üreten bazı şirketler ile görüşmeler yapıyor. Bahisle alakalı ortaya çıkan yeni ayrıntılar haberimizde.

Apple otonom otomobil üzerinde çalışmalarını sürdürüyor!

Apple’ın üzerinde çalıştığı otonom otomobil için kullandığı takma isim ‘Project Titan‘ olarak da biliniyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ayrıntılara nazaran Apple, Titan üzerinde çalışan 190 kişiyi kovmuştu. Titan projesi uzun müddettir bu tip haberlerle ortaya çıksa da, çalışmalar hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Lakin yayınlanan yeni rapora nazaran, Apple otonom otomobil için hala ısrarlı.

Ortaya çıkan yeni savlara nazaran şirket, otonom araçların etraflarında neler olduğunu algılamasını sağlayan sistemleri üreten şirketler ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu şirketler yüklü olarak 3D-Lidar sensörlerin üretimini yaptığı için, odak noktanın da burası olduğu düşünülüyor. Kelam konusu sensörler etraftaki objelerin hareketlerini ve yakınlıklarını algılama konusunda kıymetli bir rol oynuyor. Apple’ın bu sensörleri araştırırken standartlarını yüksek tuttuğu da belirtiliyor.

Sensörler Apple’ın otonom otomobil konusunda ısrarcı olduğuna yönelik tek gösterge değil. Apple Titan Projesi için otonom araç geçmişi bulunan pek çok kişiyi işe aldı. Geçtiğimiz aylarda yaşanan işten çıkartmalar değerli üzere gözükse de, Reuters‘e nazaran Apple’ın Titan için çalışan 1200’e yakın çalışanı bulunuyor. Ayrıyeten şu an şoförsüz arabalar üzerinde çalışmalar yürüten şirket 130.000 km kadar yol yaptı.

Başa dön tuşu