Audi’nin Rekabeti Artıracak Yeni Elektrikli Otomobil Planı

2014 yılında patlak veren ve otomotiv piyasasında tam manasıyla zelzeleye yol açan dizel skandalı, Volkswagen üzere Audi’nin de güç periyotlardan geçmesine neden olmuştu. 2 milyon 100 bin arabasında emisyon pahalarını manipüle eden yazılım kullandığını itiraf eden Alman devi, zedelenen imajını düzeltebilmek için tekrar markalaşma yoluna gitmişti.

Geleceğini elektrikli arabalar üzerine inşa eden Audi, uzun vadede misal bir sıkıntıyla karşılaşmamak için işi bu kere sıkı tutuyor. 2021 yılında piyasaya süreceği yeni amiral gemisi e-tron GT ve bu yıl araba tutkunlarıyla buluşan e-tron SUV başta olmak üzere büsbütün elektrikli yeni bir seri başlatmayı planlayan Alman devi, etraf dostu ulaşım için önümüzdeki beş yıl boyunca karbondioksit salınımını kıymetli ölçüde azaltmaya çalışacak.

Paris İklim Anlaşması’ndaki kaidelere uyacağını taahhüt eden birinci araba markalarından biri olan Audi, tabiattaki karbon ayak izini 2025 yılına kadar yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor. Ortaya epeyce argümanlı bir vizyon koyan şirket, 2050 yılına kadar bünyesindeki araçların büsbütün elektrikli olacağını argüman ediyor.

Audi, bu maksada ulaşmak için 2025 yılına kadar yüzde yüz elektrikli en az 20 model üretmeyi planlıyor. Toplam satışlarının yüzde 40’nın elektrikli araçlardan oluşacağı bir gelecek hayal eden Alman devi, yenilenebilir kaynaklar üzerinde daha fazla duracak ve geri dönüştürülmüş gereçlerin kullanımına daha fazla tartı verecek.

Alternatif güç tahlillerine büyük yatırımlar yapan Audi, çok yakında iki lojistik merkezinin çatısına Avrupa’nın en büyük güneş güç çatı sistemini kuracak. Yaklaşık 1,7 milyon metrekarelik bir alanı kapsayacak olan bu sistem, 12 megawatt'lık bir üretime sahip olacak.

Başa dön tuşu