Basıncını Ayarlayabilen Otomobil Lastiği Tanıtıldı

Continental, dünyaca ünlü araç lastiği üreticilerinden biri. Şirket yaptığı çalışmalarla, araç lastiklerine yenilikçi tahliller getirmeye çalışıyor. Continental, son olarak Frankfurt Araba Fuarı’nda yeni lastiğini tanıttı. Continental tarafından yeni tanıtılan lastik, mühendislik ve elektronik entegrasyon sayesinde dijital olarak izlenebilecek ve lastik basıncı istenilen anda ayarlanabilecek. 

Yakıt verimliliği kelam konusu olduğunda lastik basıncı değerli bir faktör haline geliyor. Yapılan son çalışmalara nazaran 7.5 psi basıncında olan az şişirilmiş bir lastik, aracın yakıt harcamasında yüzde 2.8’lik bir artışa neden oluyor. Araştırmacılara nazaran, trafikte olan araçların yüzde 25’inin lastikleri uygunsuz biçimde şişirilmiş durumda. 

Yakıt verimliliğini artıran lastikler üzerinde çalışan Continental, istenilen anda lastik basıncı ayarlanabilen bir lastik tanıttı. Continental’in yeni lastiğinin lastik diş derinliği, lastik bütünlüğü ve lastik basıncı üzere parametreleri izlenebilecek. Continental, yeni lastiği üzerindeki teknolojiyi ilişkiye sahip, otonom, sağlam ve elektrifikiye manasına gelen DEVA olarak isimlendirdi. Yeni lastik için geliştirilen sistem sayesinde araç sahipleri, lastiklerinin kritik datalarına ulaşacak ve lastiğin gerçek parametreler içinde kalmasını sağlayacak.

Yeni lastiğin basıncının ayarlanması için bir merkezkaç pompası kullanılıyor. Bu pompa, lastiğin basınç bedelini artırmak ve lastiği yanlışsız basınç bedelinde tutmak için tekerleğin dönme kuvvetinden faydalanacak. Continental, yeni lastikleri ile oluşacak yakıt tasarrufu nedeniyle tabiata daha az karbondioksit salınacağına inanıyor.

Continental’in yeni tanıttığı üzere irtibata sahip lastikler sayesinde araç filolarının lastik sıhhatleri rahatlıkla izlenebilecek ve yönetilebilecek. Bu sayede araçlar daha inançlı tutulurken, araçların yakıt randımanı daha artırılabilecek. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu