İkinci El Otomobil Alacakların Bilmesi Gereken Yeni Kural

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar, araba kesimini de direkt etkilemiş durumda. Kampanyaların sona ermesiyle birlikte sıfır araç alımları neredeyse durma noktasında. Bunun nedeniyse sıfır araçların fiyatlarındaki yükseliş.

Sıfır araç almak için kâfi maddi gücü olmayan vatandaşlarsa önceliklerini ikinci el araba pazarlarına yöneltmiş durumda. Fakat pek çok haber kaynağına nazaran ülkemizdeki ikinci el araç satışlarında da önemli bir düşüş var. 

Alınan bir kararla birlikte bugüne kadar uygulanan bir kural son buluyor. Bu karara nazaran ikinci el araç satım işlemlerinde aracın evvelki sahibinin yaptırdığı Trafik Sigortası 1 Eylül prestijiyle sona eriyor. Bundan sonra yeni bir araç alan vatandaşlar, kendi Trafik Sigortası'nı yaptırmak zorunda kalacaklar.

Bugüne kadarki uygulamaya nazaran ikinci el araba alan bir vatandaşa 15 gün mühlet tanınıyordu ve bu mühlet zarfında aracın yeni sahibi, araca daha evvelce yaptırılmış olan Trafik Sigortası'nı kullanabiliyordu. Fakat bu uygulamanın sona ermesiyle birlikte ikinci el araç alan bir vatandaş, aracını satın aldığı anda Trafik Sigortası yaptırmak zorunda kalacak.

Böyle bir kararın alınmasının altındaki sebebi Hürriyet'e açıklayan Sigortacı Barış Gümüş, yeni uygulamanın satıcılar için büyük avantajlarının olduğunu açıkladı. Gümüş'e nazaran mevcut uygulamadaki 15 günlük müddet içerisinde aracın yeni sahibinin yapacağı bir kazaya ait masraflar, satıcının sigortasına yansıltılmasına neden oluyordu. Bu da satıcının sonraki araç alımlarında prim sıkıntıları yaşamasına sebep oluyordu. Ancak yeni uygulamayla birlikte satıcının araçla olan bağı, noterlik süreçlerinin akabinde kesilmiş olacak. 

Yeni uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte yeni bir ikinci el araba alan vatandaşların, noterdeki süreçlerinin akabinde trafik sigortası yaptırmaları gerekecek. Bu sayede alıcılar 15 gün sonra yaptırmak zorunda oldukları Trafik Sigortası'nı anında yaptıracaklar. Aracı satan vatandaşınsa 15 günlük süreç içerisinde yaşanabilecek olan bir kazaya karşı sorumluluğu olmayacak. Yeni uygulama 1 Eylül'de yürürlüğe girecek.

Başa dön tuşu