Bilime Göre Son 10 Yılın En Çirkin ve En Güzel 5 Otomobilli

Genellikle matematik ve sanatta kullanılan 'altın oran'ı duymuşsunuzdur. Altın oran, temel olarak hoşluğu ve bütünün kesimleri ortasındaki ahengi ölçmeye çalışan bir denklem. Bu bilimsel denklemi geometrik formlara uygulayarak elde edilen sonuçların insan gözüne en güzel gelen sonuçlara ulaştığı iddia ediliyor. Elbette hoşluk göreli bir kavram, lakin yeniden de geniş cazipliği olan halleri belirlemek için kullanılabilir. Araba dünyasında pek aşina olmasak da, sonuçlar katiyen merak uyandırıcı.

İngiltere merkezli araç satış ve inceleme platformu Carwow, altın oranı yüzlerce otomobil üzerinde uyguladı. İnceleme grubunun hedefi bilimsel olarak son 10 yılın en berbat ve en hoş otomobillerini ortaya koymaktı. Bilimin bu noktada ne derece hakikat uygulandığı tartışılır. Lakin araba tutkunlarının böylesine bir gayret ve vakit harcaması hürmet duyulası. İşte altın oran tarafından belirlenen, son yılların en berbat ve en hoş arabaları:

Son 10 yılın en nahoş 5 otomobili

5 . 2016 Ford Kuga Vignale

Bilim, Ford'u sevmedi ve en makûs kategoride seçilen tek modeli Kuga Vignale değil. Hoşluk yarışı için birinci tercih olamayacağı kesin, fakat tekrar de keskin çizgileriyle kendi çapında bir albenisi var. Ya da daha berbat seçimler yolda diyebiliriz.

4. 2015 Audi RS7 Sportback

İşte hoşluğun izafi olduğunu kanıtlayan bir seçim. Herkes Audi'nin önündeki büyük ızgarayı ve ön panele nazaran küçük kalan farları eleştiriyor. Lakin Sportback arabanın hareketli sınırları çok nahoş değil. Bir kez Audi o!

3. 2012 Audi A1 Sportback

Bilim Audi'ye taktı. A1 heyecan verici bir otomobildi ancak listede yer almayan birinci jenerasyon Nissan Juke ile yan yana koysak her şey açıkça görünürdü… Siz altın orana falan bakmayın A1 şık ve estetik bir araba olarak tercih edilesi duruyor.

2. 2019 Mercedes-AMG GLC 63 Coupe

Buna yalnızca gülüp geçsek mi? Mercedes-Benz'in bu dört kapılı AMG coupe modelinin markanın standartlarına nazaran çok çarpıcı olmadığı söylenebilir. Lakin son 10 yılın en yakışıksız ikinci aracı olmayı hak ediyor mu? Hayır!

1. 2013 Ford Fiesta ST

Fiesta'nın dünya çapında çok fazla seveni var. Fakat itiraf etmek gerekirse, bu aracı yapmışlar fakat olmamış. En berbat araç seçilmesi elbette biraz haksızlık, lakin araba de ortada. Bazılarına nazaran bilimi gölgeleyen güzel bir agresifliğe sahip olabilir. Fakat Ford Fiesta'yı buralarda görmek sizi üzdüyse, en hoş modelleri görmek daha fazla üzecek…

Son 10 yılın en hoş otomobilleri

5. 2014 Nissan Micra

Aslında Micra'nın oranları hayli güzel. Tekrar de kalp atışlarını hızlandıran bir tasarım değil. En berbat araçlardan birini tercih edebiliriz.

4. 2019 Toyota Corolla

Daha evvelki seçimlere göre 2019 Corolla, Micra gibi iyi oranlandırılmış ve cazibeli değil. Altın oran matematik dünyasında bir fark yaratıyor, lakin burada değil. Hoşluk arıyorsanız göz zevkinize güvenmeye devam edin.

3. 2016 Vauxhall Mokka

Ve işte bilimin büsbütün raydan çıktığı nokta. Vauxhall Mokka, Opel Mokka yahut ne derseniz deyin, sıradan bir dizayndan ötesi değil. Neyse ki, Opel bünyesindeki Vauxhall yalnızca Birleşik Krallık ve eski sömürgelerinde satılıyor.

2. Volkswagen Up!

Matematiksel oranlar Volkswagen'in bu enteresan otomobiliyle bir kere daha altüst oluyor. Up!'ın tasarımı epeyce simetrik görünüyor. Lakin bilim, simetrinin tek başına bir hoşluk kriteri olamayacağını anlamıyor. Son 10 yılın en hoş görünen 2. aracı olmayı hak etmiyor diyorsanız, 1 numaraya hiç bakmayın deriz.

1. 2016 Smart ForTwo Cabrio

Tam manasıyla sözlerin kifayetsiz kaldığı yerdeyiz. CarWow'un çalışmasına nazaran, bu araç altın orana %98,83 oranında uyuyor. Yani sayılara nazaran Smart ForTwo Cabrio son 10 yılda üretilen en hoş araba. Ferrari, Porsche, Lamborghini, Dodge Challenger, Aston Martin, Corvette falan hepsi palavra. Latife bir yana en berbatı değil, fakat en düzgün olmaktan da çok uzak….

Başa dön tuşu