Bugatti Chiron’un 490 Kilometre Hız Yaptığı Video

Bugatti, en süratli arabaya sahip olma savında olmadığını sık sık söylese de özel olarak yüksek suratlara ulaşması için bir Chiron Sport üretti. Almanya’nın ünlü Ehra-Lessien pistine çıkan araç, suratın yeni hükümdarı olmayı hedefledi. Andy Wallace tarafından ulaşılan 490,48 kilometre/saatlik sürat, Alman teknik kontrol derneği TÜV tarafından onaylandı ve resmi olarak geçerlilik kazandı.

Bu araç, standart Chiron Sport’tan daha farklı olarak üretildi. Şasi uzmanı Kollara ile işbirliği yapan Bugatti, lastikler için de Michelin ile ortak çalışma yürüttü. Top Gear’a nazaran son altı aydır bu aracın W16 motoru üzerinde çalışan Bugatti, hedefine ulaşmış gözüküyor. Standart versiyondan yaklaşık 10 santimetre daha uzun olan araç, epeyce da uzun bir kuyruğa sahip. 

Arka kanat ve hava freni, sabit modüllerle değiştirildi ve özel olarak sürtünmeyi en aza indirecek şekilde tasarlandı. Süspansiyon, lazer yardımıyla otomatik olarak ayarlanacak halde üretildi. Aracın egzozları da bir çift dikey yerleştirilmiş ikili egzoz çıkışıyla oluşturuldu. Drag tesirini azaltmak isteyen mühendisler, egzoz çıkışını mümkün olduğunca geriden vermeye çalıştı. 

Aracın içinden manzara paylaşılmamasına karşın aracın içinde tek bir koltuk bulunduğu ve yolcu koltuğunun yerini bir ekip bilgisayarların aldığı öğrenildi. Aracın satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmese de gereğince parası olan pek çok kişinin bu arabadan bir tane edinmek isteyeceğine hiç kuşku yok. 

Araç şu anda “neredeyse üretim kademesindeki prototip” olarak isimlendiriliyor. Araç, Agera RS’in 446 kilometrelik rekorunu tarihe gömdü. Artık sıra öbür üreticilerin bu meydan okumayı kabul edip etmeyeceğini görmeye geldi. Bakalım 500 km/saat sürate ulaşan birinci araba hangisi olacak.

Başa dön tuşu