Bloodhound, 50 Saniyede 1.010 km/s Hıza Ulaştı (Video)

İngiltere merkezli Bloodhound LSR firmasının dünyanın en süratli kara aracını geliştirmek maksadıyla hayata geçirdiği Bloodhound projesi, kısa bir mühlet evvel iflasın eşiğine gelmişti. Önündeki finansal mahzurları şimdi çözemeyen şirket, buna karşın sürat testlerine durdurak vermeden devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Güney Afrika'nın Hakskeenpan Çölü'ndeki testlerde saatte 1.010 kilometre hıza çıkmayı başaran Bloodhound, birebir sürate bu sefer yalnızca 50 saniyede ulaştı. Gücünü her vakit olduğu üzere EJ200 jet motorundan alan süpersonik araç, yapılacak güzelleştirmelerle saatte 1.609 kilometre sürate çıkmayı hedefliyor.

Dünyanın en süratli kara aracı unvanı şu anda Thrust SSC’ye ilişkin. Şoför koltuğunda İngiliz pilot Andy Green’in oturduğu araç, 15 Ekim 1997 tarihinde saatte 1.228 kilometre hıza ulaşarak, kırılması güç bir rekora imza atmıştı. Hakikaten Bloodhound’un pilotluğunu da Green yapıyor; lakin İngiliz şirketin bu rekoru kırabilmesi için öncelikle projenin etrafındaki finansal meseleleri halletmesi gerekiyor. 

Bloodhound LSR, projenin son etabına geçmek için 10 milyon sterline (yaklaşık 13 milyon dolar) gereksinim duyuyor. Ama şirketin sahibi Ian Warhurst bu bahiste epeyce optimist. Yaptıkları yüksek süratli testlerin global medyanın ilgisini çektiğini belirten Warhurst, dünyanın her yerinden onlarca firmanın kendilerine sponsorluk teklifinde bulunduğunu söylüyor. İngiliz şirket, aracın jet motorunu geliştirmek için kâfi kaynağı bulduğu takdirde, Thrust SSC’nin rekorunu kırması içten bile değil. 

Bloodhound’un 50 saniyede 1.010 km/s sürate ulaştığı anlar:

Başa dön tuşu