BMC Tarafından Üretilen Zırhlı Araç Vuran, TSK Bünyesinde

Türk Savunma Sanayii’sinin güvenlik güçlerinin talep ettiği silah, araç ve gereçler için çalışmaları devam ediyor. Kara Kuvvetlerinin envanterine yeni katılan Vuran isimli zırhlı araç, birden fazla gayeye hizmet edebiliyor. Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar projesi kapsamında BMC firması tarafından geliştirilen Vuran araçların teslimatı başladı. Hareket ve hareket kabiliyeti artırılmış yeni zırhlı kara aracı, birçok teknolojik donanıma sahip. Şu anda 20 adet Vuran, Kara Kuvvetleri envanterinde yer alıyor.

Bu araçlar, terör ile gayret kapsamında hassas bölge müdafaa, devriye, konvoy muhafazası, yol keşfi ve emniyetin sağlanmasında kullanılabilecek. Üzerinde ASELSAN tarafından tasarlanan yüksek balistikli silah bulunan Vuran, mayın ve el üretimi patlayıcıya karşı güçlü materyal ile geliştirilmiş.

Araca bağlı silahlar, uzaktan kumandalı komuta sistemi ile denetim edilebiliyor. Ayrıyeten içerisinde lastik şişirme sistemi, patlak masraf, yangın söndürme sistemi ve iklimlendirme yer alıyor. Araca bağlı olan Sarp Silah Sistemi, 7,62 mm makinalı tüfek, 12,7 mm uçaksavar ve 40 mm bomba atar mermisi atabiliyor.

Vuran, geliştirildiği teknoloji sayesinde yüksek tartı barındırsa bile hareket kabiliyetini kaybetmiyor ve çeşitli ekipmanlar araca entegre edilebiliyor. En fazla 9 işçi taşıyabilen aracın suratı ise saatte 110 kilometreye kadar ulaşabiliyor.

Başa dön tuşu