Volkswagen, Elektrikli Otomobil Hedefini 2 Yıl Geriye Çekti

Almanya merkezli araba üreticisi Volkswagen, otomotiv sanayisindeki kimi ihtilallere ayak uydurmak emeliyle hazırlıklarına devam ediyor. Almanya’daki fabrikalarının üretim planlarını değiştirip tam elektrikli araçlar üretmek isteyen şirket, elindeki imkânları zorluyor.

Elektrikli araç teknolojisi; yalnızca Volkswagen için değil, otomotiv dalının önde gelen tüm markaları için de önümüzdeki yıllar içerisinde yatırım alanı olacak üzere görünüyor. Şirketler ortasında dev bir yarışa sahne olacak bu alan, TOGG üzere yeni aktörlerin katılmasıyla daha da büyüyecek.

Volkswagen, yeni amacıyla adeta meydan okuyor: 

Daha evvel yaptığı açıklamada 2025 yılında 1 milyon adet elektrikli araca ulaşacağını duyuran Volkswagen, sanayideki hareketlilik ve süratten ötürü bu maksadını 2023 yılına çekti. Reuters’ın haberine nazaran Volkswagen, 2025 yılında planladığı 1 milyon adet araç üretimini, yaptığı ataktan sonra 1,5 milyon adete çıkaracak.

Volkswagen; 2018 yılında 50 bin, 2019 yılında 70 bin adet elektrikli araba üretti. Alman otomotiv devi, 2019 yılındaki 70 bin sayısını ise 2023’te büyük bir atlama ile birlikte 1 milyona çıkaracak.

Türkiye’de açılması planlanan fabrika ne olacak?

Markanın, elektrikli araba üretimini Almanya’da yer alan Zwickau ve Emden’de yer alan fabrikalarda yapmayı planladığı belirtiliyor ancak bu tesislerde üretimi yapılan Passat modelinin hangi üretim alana kaydırılacağı bilinmiyor. Tezlere nazaran otomotiv devi, Doğu Avrupa’da yer alan Bulgaristan, Sırbistan, Romanya ve Türkiye gibi ülkelerden birine Passat ve Skoda’nın SuperB serisinin üretimini taşıyacak.

Otomobil üretimi konusunda Türkiye ile yakın bir bağlantı kuran marka, Manisa merkezli Volkswagen Turkey isminde bir şirket heyetimi da gerçekleştirmiş bulunuyor. Planlanan sayılara nazaran yıllık 400 bin üretim yapması beklenen fabrika için Manisa kenti seçilmişti. Husus ile ilgili çok fazla olumlu yahut olumsuz haber çıkmış bulunsa da taraflardan yapılmış bir resmi açıklama bulunmuyor.

Markanın CEO’su Herbert Diess ve kimi üst seviye yöneticiler, Türkiye’nin gerçekleştirdiği askeri operasyon sonrasında yatırımı askıya aldıklarını duyurmuştu. Yapılan son açıklamalara nazaran ise yatırımın olup olmayacağı, olursa hangi tarihte yapılacağı 2020 yılının şubat ayında açıklanacak.

Volkswagen’ın üretim maksadını 2 yıl erkene çekmesiyle beraber Türkiye’ye yapacağı yatırımı da erkene çekebilir. Bu yüzden ünlü markadan, Şubat 2020’yi beklemeden bir açıklama duyabiliriz.

Başa dön tuşu