BMW, Lastiklerin Farkını Drag Yarışıyla Açıkladı

BMW M3’ler bu kere yaz ve kış lastikleri ortasındaki farkı ortaya koymak için piste çıktı. Hakikat lastiği takmanın değeri bahisli bu çalışmada BMW, tıpkı özelliğe sahip üç arabası sırf tekerleklerini değiştirerek piste koydu ve kalkış için bir ortaya getirdi. 

Otomobil lastikleri, genel olarak üç farklı kategoriye ayrılır: yazlık, kışlık ve her mevsim lastiği. Her mevsime uygun lastikler, aracınızdan ülkü performansı almanızı sağlamaz ancak sık sık lastik değiştirmeniz de gerekmez. Yaz lastikleri, yaz mevsiminde ısınan havalarda daha verimli sürüş sağlar. Kış lastikleri de soğuk havalarda aracınızdan optimum sonucu almanızı sağlar. 

Yaz lastiği ile kış lastiği ortasındaki farklar nelerdir?

Kış lastikleri ve yaz lastikleri belirli bir durumda hareket edebilecek halde üretilir. Yaz lastikleri kışın, kış lastikleri de yazın kullanışsız hâle gelir ve önemli performans kayıpları yaşanır. Kış lastikleri, +7 derece altında daha yeterli tutunma sağlar ve lastik hamurları daha çabuk ısınacak halde üretilmiştir. Kış lastiği kanallara sahiptir. Bu kanallar sayesinde ise üstündeki suyu tahliye eder. Bu kanallar hayli ince ve kılcaldır. 

Yaz lastikleri ise daha sıcak ortamlarda daha verimli olur ve daha kısa fren uzaklığı sağlar. Kanalları daha geniştir. Böylelikle yüzeye temas alanı azalır. BMW, üç lastiğin performansları ortasındaki farkı gösterdiği bir drag yarışı düzenledi. Firma, yapısı itibariyle kısa süren bu yarışla ilgili olarak yalnızca sonuçları açıklamakla yetinmedi ve yarışı da kısa bir görüntü ile paylaştı.

Lastik farkının kıymetini gösteren drag yarışı:

En Yeni Haberler
  1. Glovo Gibisi, Her Şeyi Kapınıza Kadar Getiren 9 Uygulama

  2. Microsoft, Burun Dostu Sanal Gerçeklik Paspasının Patentini Aldı

  3. Silikon Vadisi’ni Silikon Vadisi Yapan 6 Tarihi Olay

  4. Bu Hafta Yayınlanan ve Kesinlikle İzlemeniz Gereken 5 Fragman

  5. Huawei CEO’su: ‘HarmonyOS, 2 Yıl İçerisinde iOS ile Rekabet Edece…

  6. Bokeh Efektli Fotoğraflar Çekmek İçin En Uygun Tüyolar

  7. Huawei Mate 20 Pro İçin Android 10’lu EMUI Güncellemesi Yayınland…

  8. Öğrencilerin e-Okul Uygulamasına Yaptıkları 20 Fantastik Yorum

  9. Samsung Galaxy S11+’ın 3 Ön Kamera ile Gelebileceğini Gösteren Pa…

  10. Xiaomi, Kamera Köşeli Bir Akıllı Telefon Patenti Aldı

Başa dön tuşu