Tesla, Araçlarının Cam Yüzeylerini Lazerle Temizleyecek

Milyarder teşebbüsçü Elon Musk’ın liderliğinde yoluna devam eden elektrikli araba üreticisi Tesla, bir yandan Cybertruck gibi fütüristik araçlarını tanıtırken, bir yandan da gelecekteki arabalarını mükemmelleştirmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

ABD’li şirket, lazer ışınları kullanarak aracın cam yüzeylerini temizleyebilen bir teknoloji için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne patent müracaatında bulundu. Kelam konusu sistemin, otomatik pilot gibi gelişmiş şoför yardımı özellikleri için kullanılan kameraların görüş açısını etkileyen kir ve öbür kalıntıları temizlemesi öngörülüyor. Tesla ayrıyeten lazerlerin, güneş panellerinin yüzeylerini temizlemek için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Tesla CEO'su Elon Musk, araba üreticilerinin otonom araçlar geliştirmek için hakikaten lidar sensörlerine muhtaçlık duyup duymadığı konusunda kuşku ediyor. Musk, Nisan 2019’da düzenlenen bir Tesla etkinliğinde yaptığı açıklamada, “Lidar'a güvenen herkes mahkumdur” tabirlerini kullanmıştı. 
 
ABD’li şirketin yaptığı patent müracaatına nazaran kelam konusu teknoloji, ön, art, yan camları ve kamera merceklerindeki kirlilik düzeyini tespit etmek için kamera kullanıyor. Daha sonra bir lazer, cam ve merceklerdeki kiri ışın yöntemiyle temizliyor. Patent belgesine eşlik eden bir örnek görsel, öne ve yana bakan kameraları temizlemek için kaput, çamurluk ve B sütununa monte edilmiş lazerlere sahip bir Tesla Model S’i gösteriyor. 

Tesla’nın aldığı patent, her ne kadar epeyce fonksiyonel bir teknoloji üzere görünse de, hayata geçip geçmeyeceği şu noktada belirli değil. Çünkü kelam konusu teknoloji, birinci evvel sağlam, uygun fiyatlı ve mevcut sistemlerin bir adım ötesinde olduğunu kanıtlamak zorunda. Bununla birlikte rastgele bir lazer tabanlı sistemin, yağmur, çamur yahut böcek kalıntılarını temizlemede cam sularından çok daha tesirli olacağını söylemek, sanıyorum yanlış olmaz.

Patent evrakı ayrıyeten lazerin cam ve başka bileşenlere ziyan vermemesi için camın bir indiyum kalay oksit malzemeyle kaplanması gerektiğini belirtiyor. Musk’ın şirketi, güneş panellerinde kullanılan cam ve cam gibisi kaplamalardaki kalıntıları temizlemek için de bu teknolojinin kullanılabileceğini söylüyor. Güneş ışığının güneş paneline ulaşmasını engelleyen rastgele bir şeyin, panelin ürettiği güç ölçüsünü azalttığına dikkat çeken Tesla, kelam konusu sistem sayesinde güneş panellerinden alınan randımanın çok daha yüksek olacağına inanıyor. 

Başa dön tuşu