BMW’den Yeni Motosiklet Konsepti: Motorrad Concept R18

BMW’nin motosikletleri her periyotta epey tanınan oldu. Geçen ay yapılan Handbuilt Show’da karşımıza çıkan konsept motosiklet R18, firmanın geçmişine çağdaş bir hürmet duruşu oldu.

Motosikletin tanıtım görselleri, hayli uygun bir arkaplan sağlayan Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de çekildi. R18’e birinci bakıldığında göze çarpan iki şey ise aracın 60’larda üretilen modelleri andıran klasik boxer motoru ve 1930’ların meşhur R5 serisini andıran çizgileri oldu.

Motosiklete bakıldığı anda bir BMW olduğu anlaşılıyor, araç adeta “Ben bir BMW’yim” diye bağırıyor. Boxer motoru, araç iskeleti, dış alandaki şaft ve damla halindeki yakıt deposu klasik BMW görünümünü tamamlıyor. Aracın her bir modülü bir işleve sahip.

Aracın sınırları epeyce akıcı ve klasik silüeti tamamlıyor. R18’in modülleri ortasında göze çarpan hiçbir uyumsuzluk, çizgilerinde hiçbir kesilme göze çarpmıyor. Yeni aracın düz-çift motoru, bugüne kadar üretilmiş en büyük kapasiteli voxer motosikleti ortaya çıkarıyor. Klasik düz-boxer motordan farklı olarak araç daha büyük hava/yağ soğutma sistemine sahip.

R18’in motor bloğu ve vitesi cam kaynaklı alüminyumdan yapılırken, hem alüminyum modüller hem de bel müdafaaları ve vana kapakları teker teker elle parlatılıyor. Solex çift karbüratör sistemi 2002 yılında üretilen BMW arabalarda kullanılan sistemi hatırlatıyor. Dışarıda yer alan, krom kaplamalı şaft ile art tekerlek gidona bağlanıyor. Klasik yapıyı tamamlayacak halde, araçta sadece başlama ünitesi ve ışıklarda elektronik aksam kullanıldı.

R18’in rengi de klasik BMW motorlarının sahip olduğu siyah olarak seçildi. Bu renge hareket katmak ve geçmiş devirlere işaret etmek için eski tonda, kirli beyaz çizgiler motora işlendi. Beyaz çizgilerin işlemesi elle yapıldı.

Motosikletler kelam konusu olduğunda her ülkenin kendi koşulları ve kısıtlamaları var. R18’in seri üretime geçip geçmeyeceği büyük merak konusu olsa da BMW hayranları, yeni aracın seri üretime girmesini umuyor.

Başa dön tuşu