Peugeot Inception Tanıtıldı:

Türkiye’de en çok sevilen araba markaları ortasında yer alan Fransız üretici Peugeot, bir müddettir “Inception” isimli bir konsept üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Beklenen gün geldi ve CES 2023’te sahne alan Peugeot, bu arabası resmen tanıttı. Inception, şirket için sahiden de yeni bir başlangıç olacak üzere görünüyor.

Peugeot, son yıllarda en çok da far tasarımı ile dikkat çekmeye başlamıştı. İnce farlar tercih eden şirket, Inception’da da tıpkı tasarımı benimsedi. Üçü sağda üçü solda olmak üzere kesimli biçimde 6 dikey şerit far kullanan şirket, aslan pençesi görünümlü bu far yapısı ile beğenileri toplayacak üzere görünüyor.

Elektrikli otomobillerle özdeşleşen kapalı ızgara, Peugeot Inception’da da karşımıza çıkıyor

Elektrikli arabalarda sıklıkla gördüğümüz kapalı ızgara, Peugeot’nun konsept arabasında de karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten şirketin bir müddettir kullanmakta olduğu yeni logo, aydınlatmalı bir biçimde kullanılmış. 

Gövdenin yan tarafındaki bir kısım şoför otomobil yaklaştığında ve uzaklaştığında farklı iletiler gösterecek

Peugeot’nun elektrikli araba konsepti, yan kısımlarında “tech bar” olarak isimlendirilen bir bölmeye sahip. Bu kısım, şoför ve yolcular araca yaklaştığında ve araçtan uzaklaştıklarında özel bildiriler gösterecek. Ayrıyeten arabanın şarj durumu da tech bar üzerinden görüntülenecek.

Yapay zeka sürücüyü de yolcuyu da tanıyabilecek!

Peugeot tarafından yapılan açıklamaya nazaran Inception’ın sahip olduğu yapay zeka sürücü ve yolcuları başka ayrı tanıyabilecek. Üstelik araba, buna nazaran de aksiyon alacak. Bu bağlamda; koltuk duruşu, araç sıcaklığı, kullanılan sürüş modları ve multimedya seçenekleri yapay zeka tarafından otomatik olarak ayarlanacak.

Yeni kuşak modellerde bulunan i-Cockpit’in gelişmiş bir versiyonuna sahip

Peugeot’nun yeni kuşak arabalarında tercih ettiği “i-Cockpit” isimli konsol tasarımı, Inception’da çok daha gelişmiş bir yapıya sahip. Oyun konsollarından esinlenerek oluşturulan dörtgen direksiyon, üzerinde çok sayıda denetim alanı barındırıyor. Dokunmatik ekran formundaki direksiyonun art kısmında ise daire formundaki gösterge ekranını görüyoruz.

Panoramik cam tavanla azamî görüntü

Inception, şoför ve yolcular için epeyce geniş bir görüş açısı sunacak. Cam tavan, aracın ön camından başlıyor ve araç boyunca kesintisiz olarak devam ediyor. Şirkete nazaran cam fanus hissi yaşatmak için kullanılan camlar, 7 metrekarelik bir alana yayılıyor.

Tam dolu batarya ile 800 kilometre yol gidecek!

Peugeot, Inception isimli konsept elektrikli arabasının motor ve batarya özelliklerini de açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran bu araba, 800 Volt sistem üzerine inşa edildi. Otomobildeki 100 kWh’lık batarya, tam doluyken 800 kilometre menzil sunacak. 100 kilometrede 12.5 kWh tüketim yapan Inception, beş dakikalık şarj ile 150 kilometre yol yapabilecek. 

0’dan 100’e 3 saniyenin altında çıkacak

Biri önde oburu geride olmak üzere bir çift elektrik motoru ile donatılan Peugeot Inception, 680 beygir gücünde olan bir canavar. Şirkete nazaran dört tekerden çekiş dayanağı sunacak araba, 3 saniyeden daha kısa müddette 0’dan 100 km/sa sürate ulaşacak…

Başa dön tuşu