BMW’nin “Seviye 3 Otonom Sürüşü” 2023’te Çıkıyor

Yarı otonom araçlar her geçen gün daha fazla hayatımıza girmeye başladı. Günümüzde hala lüks bir teknoloji olarak göze çarpan yarı otonom teknolojisinde BMW’nin 7 serisi G70 de dahil oluyor. 

CES 2023’te konuşan BMW Baş Teknoloji Sorumlusu Frank Weber, düzey 3 otonom sürüş sisteminin 2023’te şirketin amiral gemisi modeli olan G70’e ekleneceğini belirtti. Weber’in açıklamasına nazaran başlangıçta sistemin çalışacağı azamî sürat elektronik olarak sonlandırılacak, lakin vakitle bu sürat artırılacak. 

Seviye 3 otonom sürüş sistemi neden yalnızca BMW’nin 7 serisine geliyor?

Weber, Carbuzz’a verdiği röportajda düzey 3 otonom sürüş teknolojisinin neden 7 serisine geldiğini de açıkladı. Aracın sensör sistemi suramı ve yedek güç çözümlerinin düzey 3 otonom teknolojisi için değerli olduğunu belirten Weber, bu sebeple bu teknolojisi birinci evrede ultra lüks 7 serisine getirdiklerini söyledi. 

Bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda başka modellere de gelecek.

BMW CTO’su, şu anda daha lüks arabalarda kullanılan düzey 3 otonom sürüş teknolojisinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde daha uygun maliyetli arabalara de geleceğini belirtti. 

“Kişisel Pilot” olarak isimlendirilen bu özellik her bölgede çıkmayacak.

Bununla birlikte BMW G70’le gelecek bu teknoloji tüm dünyada satışa sunulmayacak. Örneğin bu teknoloji Avrupa ve Çin’de satışa sunulacak, lakin ABD’de sunulmayacak. 

BMW’nin en büyük rakibi olarak görebileceğimiz Mercedes‘in Avrupa’da S serisi ve büsbütün elektrikli modeli EQS için düzey 3 otonom sürüş sertifikası aldığını belirtelim.

Başa dön tuşu