BORÇELİK’ten TOFAŞ’a özel AR-GE projesi

Borusan Küme şirketlerinden Borçelik, Tofaş için gerçekleştirdiği Ar-Ge projesi ile 2020 yılında Fiat Egea’nın art kapı iskeletinin üretimine katkı sağladı.

Türkiye’nin en büyük ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi Borçelik, hissedarlarından Arcelor Mittal ile bir ortaya gelerek, Türkiye otomotiv dalının başkan kuruluşu Tofaş için Ar-Ge projesi geliştirdi. Çalışma sonucunda Fiat Egea için 3000 ton art kapı iskeleti Borçelik sacı ile üretildi.

Türkiye’nin en çok tercih edilen arabasına, Borçelik katksı

Borçelik, Tofaş ile gerçekleştirdiği iş birliği ile 2015 – 2020 yılları ortasında 284 bini aşkın satış adediyle Türkiye’nin en çok tercih edilen arabası olan Fiat Egea’nın üretim sürecine katkıda bulundu. İş birliği kapsamında Borçelik Ar-Ge departmanının üstlendiği rolden büyük gurur duyduklarını söyleyen Borçelik Ar-Ge, Bilgi Teknolojileri, Dijital Dönüşüm ve İdare Sistemleri’nden sorumlu İcra Şurası Üyesi Mustafa Ayhan, “Ülkemizin en büyük ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi Borçelik olarak, inovasyon ve dijital dönüşüm sayesinde rekabette fark yaratıyor, stratejik değere sahip alanlarda birlikte çalıştığımız Türkiye’nin kıymetli markalarına kıymet katıyoruz. Tofaş’la gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonunda 40.000 Fiat Egea’nın art kapı iskeletinin oluşturulmasına dayanak olmaktan ötürü memnunluk duyuyoruz” dedi.

Ar-Ge süreci iki sene sürdü

Ortak çalışmalar ile Fiat Egea’da kalıp set-up müddetlerini azaltmaya ve süratli bir seri üretimin gerçekleştirilmesine odaklandıklarını belirten Ayhan, Ar-Ge süreci hakkında şunları söyledi: “Çalışmalarına 2018 yılında başladığımız projede, mekanik karakterizasyon testlerinden elde edilen ham bilgilerin süratli ve hakikat olarak işlenmesi ile derin çekme proses simülasyonuna materyal kartları oluşturduk. Seri üretim öncesi kalıba uygulanacak kuvvet, pot çemberi basıncı üzere kalıp parametreleri hakkında gerçeğe yakın çıktılar elde ettik. Projede geliştirlen gereç kartı algoritması ile saatler süren test verisi sürece müddetini dakikalara indirdik. Gerçek materyal karakterizasyonu ile bilgisayar ortamında yapılan tahlillerde elde edilen deformasyon sonuçları gerçeğe yakın olarak elde edildi. Borçelik gereç kartı ile elde edilen sonuçlar, fizikî denemelere yakın hatta kimi modüllerde tıpkı çıktı“ dedi.

İnovatif tahlil BORMECH süreci hızlandırdı

Proje çıktılarının 2019 yılında Tofaş ile paylaşılmasının ve onayının akabinde deneme bobinlerinin üretildiğini ve deneme sürecinin başarısı sonrasında 2020 yılı için eserlerinin Tofaş tarafından tercih edildiğini söyleyen Ayhan, “Ürettiğimiz bobinlerin mekanik test datalarını içeren ve şekillendirme simülasyonlarına yönelik bobin bazlı gereç data kartı oluşturan BORMECH hem müşteriye yönelik hem de kendimizin müşteri odaklı simülasyon işlerinde süratli gereç verisi elde edebilmemize imkan tanıyor. Kendi alanında inovasyonu en uygun halde kullanan şirket olarak biz de bu projede BORMECH’i etkin bir biçimde kullandık. Bu sayede elde edilen sağlam test

sonuçlarıyla hazırlanan gereç kartları ile müşteriye yönelik bilgisayar ortamında gerçekleştirilen şekillendirme problemleri çözümlendi. Borçelik olarak önümüzdeki süreçte inovatif tahlillere odaklanarak müşterilerimize kıymet katmaya devam edeceğiz“ dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu