Borusan Otomotiv, 2. Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda BMW, MINI ve Jaguar Markalarıyla Yer Alacak

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği BMW, KÜÇÜK ve Jaguar’ın büsbütün elektrikli modelleri 2. Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda meraklılarıyla buluşuyor. Birincisi 2019 yılında düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası, bu yıl 11-12 Eylül tarihlerinde Tuzla’da yer alan Autodrom Pisti’nde gerçekleştirilecek. Tertip boyunca BMW, KÜÇÜK ve Jaguar markalarının en yeni elektrikli modelleriyle test sürüşü yapılabilecek.

Türkiye otomotiv kesiminin elektrifikasyon dönüşümünde öncü olmak gayesiyle yola çıkan Borusan Otomotiv, temsilcisi olduğu markaları ile Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda uzunluk göstermeye hazırlanıyor.

Modüler dizaynıyla dikkat çeken BMW i3s, beşinci jenerasyon eDrive teknolojisiyle öne çıkan BMW iX3, MINI’nin büsbütün elektrikli birinci seri üretim modeli olan yeni KÜÇÜK Electric ve Jaguar’ın büsbütün elektrikli performans SUV’u Jaguar I-PACE kullanıcılara Autodrom Pisti’nde eşsiz bir sürüş tecrübesi sunacak.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) katkılarıyla düzenlenen 2. Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası, elektrikli arabalara ilgi duyan iştirakçilere farklı bir tecrübe sunarken birebir vakitte elektrikli araçlar ve sürdürülebilirlik üzere hususlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Bilgi transferini, yeniliği ve farkındalığı hedefleyen açık hava aktifliğine iştirak fiyatsız olacak.

Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda Test Edilecek Modeller Hakkında

Yeni BMW iX3

WLTP kriterlerine nazaran 459 kilometrelik menziliyle dikkat çeken Yeni BMW iX3 yüksek performans ve verimliliği bir ortada sunan beşinci kuşak eDrive teknolojisine sahip. Geliştirmeler sonucunda 286 bg azamî güç ve 400 Nm azamî tork üreten elektrikli motor arabası 0’dan 100 km/s sürate 6,8 saniyede ulaştırıyor. Yeni BMW iX3, süratli şarj istasyonlarında gerçekleşen 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile kavuşurken sırf 34 dakikada pillerini yüzde 80 oranında şarj ediyor.

Yeni BMW i3s

İlk sefer 2012 yılında yollara BMW i3 olarak çıkan araba 120 Ah bataryaları ve sportif dizaynıyla BMW i3s olarak hayatına devam ediyor. BMW i3s, 184 bg güç üreten elektrik motoruyla 0’dan 100 km/s sürate 6,9 saniyede ulaşıyor. Yüksek voltajlı lityum-iyon bataryasıyla günlük kullanımda azamî 260 kilometrelik menzil sunan i3s, NEDC ölçümlerine nazaran 325 kilometrelik bir menzil performansı elde ediyor. Ayrıyeten, süratli şarj istasyonundan yapılan şarj süreciyle yaklaşık 40 dakikada 80 doluluk düzeyine gelebilen BMW i3s, kısa şarj mühleti ve kompakt boyutlarıyla birlikte kent içi kullanımı da kolaylaştırıyor.

Yeni KÜÇÜK Electric

Genlerindeki karakteristik KÜÇÜK özelliklerini oluşturan sürüş keyfi, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışını koruyan KÜÇÜK Electric, markanın birinci yüzde yüz elektrikli seri üretim modeli olma özelliğini taşıyor. Yeni KÜÇÜK 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen KÜÇÜK Electric, 184 bg güç ve 270 Nm tork üreten motoru ile 0-100 km/s hızlanmasını 7,3 saniyede tamamlıyor. Kent hayatında sunduğu konforlu sürüş tecrübesiyle dikkatleri üzerine çeken KÜÇÜK Electric, 50 kW’lık süratli şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini yalnızca 35 dakikada doldurabiliyor ve özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam dolu pilleriyle kullanıcısına 234 km’ye kadar menzil sunuyor.

Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE

Sahip olduğu 90kWh lityum-iyon batarya ile kullanıcılarına WLTP normlarına nazaran 470 km’lik menzil sunan ve 100 kW’lık süratli şarj sayesinde yalnızca 45 dakikada bataryasını 80 doluluk düzeyine ulaştırabilen Büsbütün Elektrikli Jaguar I-PACE’te ön ve art aksta iki başka elektrik motoru vazife yapıyor. Hafif, kompakt ve verimli bu motorlar 400 beygir güç ve 696 Nm tork üretiyor. Büsbütün Elektrikli Jaguar I-PACE sahip olduğu bu güçle 0-100 km/s hızlanmasını sırf 4,8 saniyede tamamlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu