Bosch Kazalarda Bataryaları Kontrollü Bir Şekilde Patlatacak

Bosch, rastgele bir trafik kazası sonrası daha büyük bir felaketi engellemek için elektrikli arabaların bataryalarını denetimli bir biçimde patlatacak. Bu, kulağa garip gelse de bu usulle elektrikli arabalarda tehlikeli olabilen batarya patlamalarının önüne geçilebilir.

Alman firma, hibrit ve elektrikli otomobillerin kaza yapan akaryakıtlı araçlardan daha farklı tehditler oluşturduğunu belirtti. Araca güç veren yüksek voltaj sistemi, kazaya karışan araçlarda elektrik akımını arabanın gövdesine aktarabiliyor.

Yeni sistem, elektrikli her araca entegre edilebilecek:

Bosch'un bu meseleye tahlili ise elektrik sistemine stratejik olarak entegre edilmiş ve hava yastığı sensörlerine dijital olarak bağlı yarı iletkenlere dayanıyor. Sensörler, bir darbe tespit ettikleri takdirde hava yastıklarını tetikliyor ve küçük bir denetimli patlama başlatarak kablo irtibatını kesmeyi sağlıyor.

Bosch’un bu sistemini ise çağdaş bir hibrit arabaya yerleştirmek epeyce kolay bir süreç. Sistem, epey hafif ve küçük olduğu için bu teknoloji düşünülerek tasarlanmamış araçlarda bile kullanılabiliyor. Bosch, bu patlayıcı teknolojinin hibrit ve elektrikli arabaların giderek yaygınlaştığı için hayat kurtarabileceğine inanıyor. Bu kanıya acil kurtarma grupları de katılıyor.

Almanya İtfaiyeci Derneği Lider Yardımcısı, yaptığı açıklamada “Trafik kazalarına potansiyel olarak dâhil olabilecek artan elektrikli araçların sayısıyla karşı karşıya kalırken trafik kazaları mağdurlarına yardım etme ve kurtarma misyonumuzu, olabildiğince süratli ve inançlı bir biçimde yerine getirmemiz gerekiyorsa bu sistemler katiyen şart” dedi.

Bosch'un otomotiv sanayisindeki rolü, teknoloji geliştirmek. Patlamaya dayalı güvenlik aygıtının pazara ne vakit ve nerede sürüleceği, büyük ölçüde elektrikli arabaları piyasaya sürmek için yarışan araba üreticilerinin kullanımına bağlı.

Başa dön tuşu