Porsche, F1 Standartlarında Güç Aktarma Organını Test Ediyor

2015 yılında üretilen Porsche 918 Spyder'dan sonra araba üreticisinin sonraki modellerde ne cins bir güç aktarma organı kullanacağına dair tartışmalar başlamıştı. Ortadan geçen 4 yılın ardından tartışmalar hâlâ devam ediyor. Porsche, 2017'de hibrit 918 modelinin ötesine geçerek hiper otomobillerinde elektrikli motorlara geçme isteğini lisana getirmişti.

Porsche'nin bu hususta 'b planına' geçebileceği ve Porsche Motorsport'un henüz kullanılmayan 1,6 litrelik V6 hibrit motorunu Formula 1'e dönmek için geliştirdiği bildirildi. Porsche'den yıllardır potansiyel bir F1 iştirakçisi olarak bahsediliyor ancak Volkswagen Group'un tavrı ve F1 kural kitabındaki belirsizlikler, Alman spor araba üreticisini Formula 1'den uzak kalmaya zorladı. Porsche, bunun yerine Formula E'yi seçmeye karar verdi.

Gelişmeler, Porsche'nin Mercedes-AMG One'a önemli bir rakip olabileceğini gösteriyor:

LMP1'den ayrıldıktan sonra 40 Porsche mühendisi, 919 Hybrit'te bulunan 2,0 litrelik dört silindirli hibrit motorun, 6 silindirli versiyonu üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışma, F1 düzeyinde 1,6 litrelik V6 hibrit motorun yaratılmasına altyapı hazırladı lakin motor, egzoz ısısını elektrik gücüne dönüştüren 'karmaşık ve pahalı' MGU-H ünitesine sahip değildi.

Porsche Motorsport Lider Yardımcısı Fritz Enzinger, motorun hâlâ geliştirilmediğini ve seri üretim seviyesine ait tahliller için testlere sokulduğunu söyledi. Hibrit bileşen hakkında şimdi bir bilgi yok ancak Porsche'nin elektrikli araç projelerini denetleyen Stefan Weckbach, şirketin Rimac ile olan iştirakine dönebileceğini belirtti.

Her ne kadar motor hazır olsa da Porsche, sistemin elektrikli mi yoksa hibrit mi olacağına dair kararını vermedi. Motorsport Frank-Steffen Walliser, ne cins bir güç aktarma organının araçlara geleceğinin umurunda olmadığını söyledi. Porsche, 1,6 litrelik hibritle yoluna devam ederse Mercedes-AMG One'ın karşısına sağlam bir rakiple çıkabilir.

Başa dön tuşu