Bosch, Otonom Araçlar İçin LiDAR Sensörleri Geliştiriyor

Geçtiğimiz günlerde elektrikli bisiklet şoförleri için geliştirdiği Head-Up Display (HUD) dayanaklı akıllı gözlükleri ile karşımıza çıkan Bosch, gözünü yenilikçi teknolojilere dikmiş durumda. Stuttgart merkezli elektronik ve mühendislik firması, otonom araçlarda kullanılması için LiDAR sensörleri geliştirdiğini duyurdu.

Şirket, sensörleri tüm otonom sürüş modlarına uyacak biçimde tasarladığını söylüyor. Lazer tabanlı LiDAR sistemleri, arabanın etrafında olan her şeyi algılayabiliyor. Şoförlere yüksek çözünürlüklü ve gerçek vakitli bir 3D harita sunan sistem,  araçların optimum güvenlikle özerk olarak yol almasını sağlamak için radar ve kameralarla birlikte çalışıyor.

Bosch, otonom teknolojilerin yaygınlaşmasını istiyor

Bosch, LiDAR sensörleri üzerinde çalışan tek şirket değil, lakin büyük tedarikçilerden bir tanesi. Alman şirket, üretim maliyetlerini vadettiği üzere düşük tutabilirse, yarı otonom ve büsbütün otonom arabaların daha uygun fiyatlı olmasına yardımcı olabilir.

LiDAR sanayisinin en kıymetli oyuncularından biri olan Luminar, geçen yıl 1.000 dolardan daha ucuza mal olduğu söylenen bir LiDAR sistemi tanıtmıştı. Google’ın otonom araç teşebbüsü Waymo ise geçtiğimiz yıl LiDAR sensörleri satmaya başlayacağını ve muhtemelen her birinin 5.000 dolardan daha az bir fiyatla piyasaya çıkacağını söyledi. 

Hem Luminar hem de Waymo’nun sensörleri, son birkaç yılda 75.000 dolara mal olan başka LiDAR sensörlerinden değerli ölçüde daha ucuz. Bosch'un kendi sensörlerini ne vakit satmaya başlayacağı yahut sensörlerin ne kadara mal olacağı aşikâr değil. Her halükarda piyasadaki rekabetin artması, sensör fiyatlarının daha da düşmesini sağlayacaktır. Bosch, kısa bir mühlet evvel otonom kamera teknolojisinde yapay zeka kullandığını açıklamıştı. 

Başa dön tuşu