Türkiye’nin ilk mini otonom araç yarışması!

Otomobil üreticileri otonom araçlar için çalışmalarına sürat kesmeden devam ederken, otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi konusunda bu alana ilgi duyan şahıslar için çeşitli yarışlar düzenlenmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de, OpenZeka MARC Mini oldu.

Türkiye’nin Birinci Küçük Otonom Araç Müsabakası: OpenZeka Marc Mini

Ülkemizde yapay zeka algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilen birinci otonom araç yarışı olan OpenZeka MARC Mini teknoloji devlerinin ilerleyen yıllarda gereksinim duyacağı insan kaynağının oluşmasına büyük katkı sağlıyor.

Son yıllarda otonom sürüş konusundaki araştırma – geliştirme çalışmalarına sürat veren Bosch’da, lise ve üniversite öğrencileriyle otonom araç meraklılarının kendi geliştirdikleri prototiplerle katıldıkları bu yarışın ana sponsoru oldu.

OpenZeka MARC Mini’nin finali, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yarışa 4 lise, 13 üniversite ile 6 otonom araç meraklısı grup olmak üzere toplam 170 bireyden oluşan 23 kadro katıldı.

Yapılan final sonunda ise üniversite liginde, müsabakaya 3 başka kadroyla katılan Trakya Üniversitesi’nden Cleaf Ekibi birinciliği kazanırken, lise liginde birinciliği SEV Amerikan Koleji aldı.

OpenZeka Kurucusu Ferhat Kurt mevzu hakkında “OpenZeka olarak vizyonumuzu, yakın gelecekte hayatın her alanında yer alacak otonom sistemlerin tasarlanması ve gerçek hayata dair sorunları çözecek yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi olarak belirledik. Bence bu vizyonu hayata geçirmenin yolu, dünyada gerçekleşen Sanayi 4.0 ihtilalini ülkemizde uygulayacak ve gelişimine katkı sağlayacak insan kaynağını yetiştirmekten geçiyor.

OpenZeka MARC bu nedenle ülkemizdeki birinci ve iştirakçilerin şoförsüz araç geliştirme eğitimi aldığı tek yarış. OpenZeka olarak 2019 yılında MARC-Otonom Araç Yarışını ülkenin geneline yayarak, mümkün olduğunca çok ekip eğiterek, bu süreçte bizimle bir arada ilerleyen partnerlerimizle birlikte ülkemizin muhtaçlık duyacağı insan kaynağını yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu