Bugatti Veyron’un Yıllık Bakım Maliyeti Ne Kadar?

1909 yılında kurulan Fransız araba şirketi Bugatti, çoklukla en çok bilinen Veyron modeli arabası ile birden fazla sürat tutkununun hayallerini süsleyen bir marka olmuştur. Performans manasında inanılmaz derecede yüksek düzeylere ulaşan Bugatti Veyron, performansın yanında tıpkı vakitte lüksün de ihmal edilmediği bir araba. Bu arabanın satış fiyatları da kestirim edilebileceği üzere en az performansı ve lüksü kadar yüksek.

Khoshbin Company’nin kurucusu ve CEO’su olan emlak hükümdarı Manny Khoshbin, parasını arabalara yatırmayı seven bir iş insanı. Garajında 5 adet Mercedes SLR McLaren bulunan Manny’nin garajında bu arabalara ek olarak W16 motoruna sahip 2 adet de Bugatti Veyron bulunuyor. Kendisine ilişkin bir YouTube kanalı olan Manny, çoklukla arabalarla ilgili görüntüler yayınlıyor ve son görüntüsünde da sahibi olduğu bir Bugatti Veyron’un göz yaşartan bakım maliyetlerini açıkladı.

Bugatti Veyron’un yıllık bakım maliyetinin açıklandığı görüntü:

Bir Bugatti Veyron’a sahip olabilmek için en azından 7 haneli sayılara ulaşan bir bütçenizin bulunması gerekiyor lakin Veyron’un maliyeti bununla sonlu kalmıyor. Her arabada olmasa da Bugatti Veyron modelinin epeyce sıkı bakımlardan geçmesi gerekiyor ve bunun için de kesenin ağzını fazlasıyla açmak koşul.

Bugatti, her şeyden evvel arabadaki sıvıların yıllık olarak değiştirilmesi gerektiğini ve bu olmazsa arabanın düzgün performans sergileyemeyeceğini belirtiyor. Bir Veyron sahibi, bu sıvıları değiştirmek için en az 25 bin dolar masraf yapıyor. Şirket, tüm Veyron kullanıcılarına otomobilin lastiklerini 2 yılda bir değiştirmelerini öneriyor. Araba için yeni lastik setleri ise 38 bin dolardan başlayarak Veyron sahiplerinin cebini aşındırıyor.

Değiştirilmesi gerekenler bu kadarla da hudutlu değil:

Tekerleklerin kendisine gelince, arabanın tekerleklerinin her 16.100 kilometrede bir değiştirilmesi gerekiyor dolayısıyla yeni tekerlek setinin 50 bin dolarlık masrafı için de kesenin ağzını biraz daha açmak gerekiyor. Bu kısma kadar gelindiği vakit en az 100 bin dolarlık (573.647 TL) bir masraf yapılmış oluyor. Türkiye koşullarında bu fiyat ile oldukça lüks bir araba sahibi olabilirsiniz.

Otomobilin teknik kısmında ise her bir turboşarj için maliyetin 6.400 dolar olduğunu ve bunların üretim etabının 9 bin dolar tuttuğunu belirtelim. Hava soğutucusu için 9 bin dolarlık bir masraf yapılması gereken arabada bunlardan 2 adet bulunuyor ve bunların takılma maliyeti 2 bin dolar. Arabanın eksantrik mili sensörlerinin tanesi ise 800 dolardan başlıyor lakin bunların takılması için 21 bin dolar üzere yüksek bir meblağ ödemek gerekiyor. Son olarak arabanın en değerli modülü olan yakıt tankı için 20 bin doların gözden çıkarılması, bunun takılması için ise 22 bin dolar ödenmesi koşul koşuluyor.

Uzun lafın kısası; bir Bugatti Veyron sahibinin arabasını bir bakıma sokması, Türkiye kurallarında yeni bir araba alabileceğiniz manasına geliyor. Satın almak için tam manasıyla bir servet döktüğünüz arabanın bakımı için de her yıl bir araba parası ödemeniz gerekiyor.

Başa dön tuşu