Cadillac Araçlar, Otoparklara Rezervasyon Yapabilecek

Araba sürmenin en can sıkıcı yanlarından biri, arabayı park etme kısmıdır. Bilhassa ülkemizde park yeri bulmak, artık günlük problemlerden biri hâline gelmiş durumda. Bu yüzden birçok şoför, park yerini sokakta aramaktansa otoparklara yöneliyor lakin otoparkların da dolup olup olmadığı ya da ne kadar para gerektirdiğini gitmeden öğrenmek mümkün değil. 

Cadillac ve ParkWhiz bir iştirak kurarak bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Geliştirilen yeni bir özellik sayesinde Cadillac sahipleri, şimdi otoparka varmadan yerlerini ayırtabilecekler ve hatta ödemesini yapabilecekler.

Yeni özellik, General Motors Markerplace platformunun bir modülü olacak. Bu platform sayesinde hâlihazırda Chevrolet marka otomobillerden pizza siparişi verilebiliyor ve Buick marka otomobillerden da Yelp üzerinden rezervasyonlar yapılabiliyor. Şoförlere sunulacak bu özellik, Marketplace platformundaki hesabı ve ParkWhiz hesabını senkronize etme olanağı tanıyacak. Bu sayede de 250’den fazla şehirde otopark alanlarına erişim imkânı doğacak.

Sürücülerin her şeyden evvel bir ParkWhiz hesabı oluşturmaları gerekecek. Bu sırada ödeme yolu, araç ayrıntıları ve plaka bilgisi verilecek. Bu ayarlamalar yapıldıktan sonra da şoför müsait park yerlerini, araçlarının ekranlarından görebilecek ve rezerve edebilecek. Sonrasında da ödemesini yapacak.

General Motors, Marketplace platformunu 2017 yılında Cadillac, GMC, Buick ve Chevrolet üzerinden kullanılabilecek halde piyasaya sürdü. Platform, 2017’den itibaren çıkan birden fazla GM marka otomobille uyumlu. Cadillac’ın ise yaklaşık 325.000 adet Marketplace uyumlu arabası olduğu öne sürülüyor.

ABD’nin en büyük otomobil üreticilerinden GM, Marketplace üzere bir platform geliştirerek otomobil satışı dışında kâr edebilecek yeni yollar aradığını ortaya koyuyor. Marketplace platformu sayesinde GM, ParkWhiz, Domino’s, Yelp ve Shell üzere şirketler insanların otomobillerinde geçirdiği vakitlerden para kazanıyor.

GM’nin Marketplace platformu dışında Audi’nin trafik ışığı bilgilendirme sistemi ve Nissan’ın şimdi deneysel etapta olan park yeri bulabilmek için binaların içini göstermeye yarayan ya da şoförlerin sanal bir halde sürüş dersleri almasını sağlayan “invisible-to-invisible” sistemi üzere erişilebilirliği yükselten platformlar, araba üreticileri için öncelik hâline gelmeye başladı. İlerleyen vakitlerde bu üzere platformlarla daha neler yapılabileceğini göreceğiz.

Başa dön tuşu