Yeni Nissan Z geri döndü

Nissan, spor arabalarda 50 yılı aşkın deneyimi ile tasarladığı yedinci jenerasyon Nissan Z’yi 2022 baharında satışa sunacağını açıkladı. Günümüzde ulaşılabilir spor arabası temsil eden Z, meraklıları için Özgün 240Z’nin mirası korunarak üretildi.

Akıllı sürüşün öncüsü Nissan, heyecanla beklenilen ikonik Z spor arabasının yeni modeli 2023 Nissan Z’nin 2022 baharında Amerika’da satışa sunulacağını duyurdu.

Şimdiye kadarki en âlâ Z modeli

Nissan her kuşakta çıtayı yükseltiyor ve Z’nin sonlarını zorluyor. 2023 model Z’nin 3.0 litrelik V6 çift turbo motoru, evvelki jenerasyon 370Z’nin motoruna nazaran güç çıkışında değerli bir artış sağlıyor. Motorda 68 beygir gücü ve torkta yüzde 30 artış ile Z’nin motoru, hızlanmada varsayımı yüzde 15’lik bir güzelleşme sunuyor. Bunu sağlamak için turbo sürat sensörünün yanı sıra küçük çaplı turboşarjlar kullanılırken ikiz turbo, güç çıkışını ve reaksiyon müddetini dengeliyor. Elektronik değişken valf zamanlaması (e-VVT) ile de farklı sürüş seçeneklerinde harika reaksiyon ve yakıt verimliliği sunuyor.

6 vitesli yakın oranlı manuel şanzımanı, EXEDY® yüksek performanslı kavramanın arttırılmış hassasiyeti ile vites geçişlerini daha da kolaylaştırıyor. Arttan çekişli Nissan Z modellerinde, Nissan birinci kere yumuşak hızlanma sağlayan geliştirilmiş yokuş kalkış yardım denetim sistemi kullanıyor. Otomatik vites modeller kalkış denetim sistemine sahip. Manuel şanzıman donanımlı modellerde ise ayrıyeten, 6MT Performans modellerine eklenen SynchroRev Match® ve karbon fiber kompozit tahrik mili bulunuyor. Daha sağlam gövde, elektronik hidrolik direksiyon ve daha geniş ön lastikleri sayesinde Z’nin yüksek süratte sürüşü ve virajlarda yol tutuşu da güçlendiriliyor.

Otomatik vitesli modellerde standart ve spor olmak üzere iki sürüş modu bulunuyor. Standart mod, daha çok kent içi ve uzun otoyol sürüşleri için uygunken, spor modu ise süratli sürüşler ve virajlı yollarda daha düzgün yol tutuşu sağlamasıyla öne çıkıyor.

Bununla birlikte yeni Nissan Z, 4 tekerlekli havalandırmalı disk frenleri sayesinde hassas fren sistemi özelliği barındırıyor. Z Spor sınıfında 18 inç alüminyum alaşımlı jantlar ve Yokohama ADVAN Sport yüksek performanslı lastikler kullanılırken, Z Performans sınıfında 19 inç RAYS® muhteşem hafif dövme alüminyum jant ve Bridgestone Potenza® S007 yüksek performans lastikleri kullanılıyor.

Geçmişin gelecekle buluştuğu dış tasarım

Temelde Z çizgilerine sahip 2023 Z’nin dış tasarımı klâsik olanı yeni teknolojiyle birleştiriyor.

Nissan’ın global tasarım lideri Alfonso Albaisa, yedinci jenerasyon Z tasarımı için “Nissan’ın gelecek vizyonuna sadık kalarak evvelki 6 jenerasyon Z sahiplerinin ve hayranlarının sesine kulak verdik ve kendimizi geçmiş eskizlerin cazibesine hakikat çekilirken bulduk. Nihayetinde, çağdaş fakat geçmişten dokunuşlar taşıyan yeni bir Z tasarladık,” değerlendirmesinde bulundu.

Uzun kaputu, daha alçak art kısmı ve birinci kuşak Z’yi anımsatan silüeti ile yeni Z, klâsik arttan itişli spor bir araba tasarımı barındırıyor. En son teknolojilerle modernize edilen dış dizayna boyut kazandırmak için kullanılan LED aydınlatmalarda, yalnızca Japon pazarında satışa sunulan 1970’lerin sevilen 240ZG’sinden ilham alan iki yarım daire bulunuyor. 2023 Z’ye yandan bakıldığında, yepyeni Z ile olan benzerliği daha da dikkat çekiyor.

Eskinin çağdaş teknoloji ile birleştiği iç mekan

Yeni Z’nin iç yeri, çağdaş teknolojiyi eski Z dokunuşlarıyla kusursuz bir halde harmanlıyor. Orta konsolu, üçlü analog göstergesi, 8.0 inç dokunmatik ses ekranı ve vites kolunun yanındaki klima denetim düğmeleri evvelki jenerasyon Z iç yer dizaynından esinleniliyor. Spor bir otomobilden beklentilerin karşılanması için Z’nin iç yer dizaynında Nissan Üstün GT500 şoförü Tsugio Matsuda üzere profesyonel yarış pilotlarının da görüşleri yer alıyor.

Yeni Z’nin orta konsolunda yer alan gösterge panelinde üçlü analog göstergesi (güçlendirme, turbo sürat, volt) şoförün görüş alanında yer veriliyor. Optimize edilmiş kavrama ve konfor için özel olarak tasarlanmış manuel ve otomatik vites kolları da yenilendi.

Göbekli direksiyon simidinde yer alan tuşlar, direksiyonun eski estetiğini kaybettirmeden şoföre kullanmak istediği işlevlere süratli erişim sağlıyor. Koltuğun sırt kısmında kullanılan süet, viraj alırken bedenin yana kaymasını engelleyerek sürüş konforu sunuyor.

2023 Z Spor sınıfı 8 tarafa ayarlanabilen manuel şoför koltuğu ve 4 tarafa ayarlanabilen manuel yolcu koltuğuna sahipken, Z Performans sınıfının, deri döşeme ve ısıtmalı 4 istikamete ayarlanabilen elektrikli şoför ve yolcu koltuğu bulunuyor.

Yeni Z için Nissan Akıllı Anahtar, Akıllı Sürat Denetimi, Otomatik Sıcaklık Denetimi, otomatik kararan dikiz aynası, Dikiz Monitörü, iki adet 12 voltluk güç noktası, Type-A ve Type-C olmak üzere iki USB noktası, ön ve art sonar sensörleri standart olarak sunuluyor. Altı hoparlörlü 8.0 inç sesli dokunmatik ekrana sahip Z, hem Android Auto® hem de Apple CarPlay® ile uyumlu. Ayrıyeten Bluetooth® üzerinden telefon ve se ilişkisi, SiriusXM® Radyo, İletileşme Asistanı ve Siri® Eyes Free üzere özelliklere de sahip. Z Performans sınıfında ise navigasyonlu 9,0 inç dokunmatik ekran ve NissanConnect® Hizmetleri ile Faal Gürültü Tedbire ve Faal Ses Geliştirme özelliklerine sahip 8 hoparlörlü Bose® Ses sistemi de yer alıyor.

Z iç yeri için Siyah, Kırmızı ve Mavi olmak üzere üç renk seçeneği bulunuyor.

“Sınırlı sayıda” üretilen bir versiyonu da var

2023 Nissan Z Amerika’da 6 düz vites ve 9 otomatik vites seçenekleri ile Spor ve Performans sınıfında satışa sunulacak. Tüm modeller, Yaya Algılamalı Otomatik Acil Durum Frenleme Sistemi, Kör Nokta Uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Art Çapraz Trafik Uyarısı, Uzun Far Yardımı ve Akıllı Ön Çarpışma Uyarısı dahil olmak üzere bir dizi standart yardım ve güvenlik teknolojisi ile satışa çıkarılacak.

2020’de tanıtılan ve Z Proto severler için ABD’de sırf 240 adetle hudutlu olarak satışa sunulacak Proto Spec modeli, Z logolu sarı renkli fren kaliperleri, bronz renkli 19 inç RAYS alüminyum alaşımlı jantlar, özel vites kolu topuzu (yalnızca 6MT), özel Proto Spec deri donanımlı sarı vurgulu koltuklar, özel Proto Spec süet + sarı dikişli kumaş kapı kaplaması ve özel Proto Spec iç dikişlere sahip.

Nissan Motor Co., Ltd temsilci icra heyeti lideri ve operasyon yöneticisi Ashwani Gupta Z’yi bir spor otomobilden daha fazlası olarak tanımlıyor ve “Z adeta şoförün bedeninin bir uzantısı üzere, şoförün isteklerine yanıt verir buna nazaran yol alır. İster birinci defa geçtiğiniz virajlı bir yolda, ister her gün geçtiğiniz yolda, Z’yi kullanmak insanı keyifli eder ve duyuları uyandırır,” diye ekliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu