Çinli Elektrikli Araba Leapmotor T03 Türkiye’de: İşte Fiyatı

Leapmotor isimli Çinli elektrikli otomobil üreticisi, Türkiye’ye resmen giriş yaptı. Markanın Türkiye’deki ilk otomobili, T03 olarak isimlendirilen ‘sevimli’ şehir otomobili oldu.

Çinli otomobil şirketlerinin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığı bilinmeyen bir şey değil. Bu bağlamda, dünyanın en çok satan elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin Türkiye’ye geleceği artık resmi olarak açıklanmış durumda. Ancak sadece BYD değil. An itibarıyla başka bir Çinli otomobil üreticisi de Türkiye pazarına giriş yapmış durumda: Leapmotor.

Çin’de 2015 yılından beri hizmet vermekte olan Leapmotor, Ulu Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla Türkiye’ye giriş yaptı. Şu an için tek bir modeli ön sipariş aşamasına getiren markanın, ilerleyen dönemlerde farklı modelleri de ülkemize getirmesi bekleniyor. Gelin Leapmotor’un Türkiye’deki ilk otomobiline yakından bakalım.

Karşınızda Leapmotor T03!

Leapmotor T03

Leapmotor’un Türkiye’ye gelen ilk otomobili T03 olarak isimlendiriliyor. Tam bir şehir otomobili olarak karşımıza çıkan araç, sevimli bir tasarıma sahip. Ancak bu sevimlilik, T03’ün küçük bir otomobil olduğu anlamına gelmiyor. Zira T03, rakiplerine yakın boyutlara sahip. Bu bağlamda; 3,6 metre uzunluğa sahip olan otomobilin genişliği 1,6, yüksekliği ise 1,5 metre olarak açıklandı.

Leapmotor T03 özellikleri

T03’ün boyutları sadece dışarıda değil, içeride de dikkat çekici. Normal koşullarda 210 litre bagaj hacmine sahip olan otomobil, arka koltukları yatırdığınızda 508 litre depolama alanı sunuyor. 

Elektrikli araba

Leapmotor T03, sadece dış tasarımı ile değil iç tasarımı ile de dikkat çekecek bir otomobil. Öyle ki bu şehir otomobilinde 8 inç dijital gösterge ekranı ile 10,1 inç büyüklüğünde HD çözünürlük sunan multimedya ekranı bulunuyor. Sade tasarımlardan hoşlanan kişileri adeta mest edecek otomobil, sahip olduğu panoramik cam tavan ile ferah bir iç mekan sağlamış oluyor. Bu arada, multimedya ekranında yerleşik bir asistan olduğunu ve bu asistanın ses tanıma desteği gibi yeni nesil özellikler sunduğunu da belirtelim. Ayrıca bir mobil uygulama ile aracın kontrol edilebildiğini de söylemeden geçmeyelim.

leapmotor t03 iç tasarım

T03’ün kaputunun altında ise 80 kW güç üreten bir elektrik motoru ile karşılaşıyoruz. 3 farklı sürüş moduna sahip olan araca güç veren batarya ise normal koşullarda 417 kilometreye kadar menzil sunuyor. Ancak Çinli mühendisler, araca 3 farklı enerji geri kazanım modu eklemişler. Bu modlar, sürüş menzilinin yüzde 15 ila yüzde 25 arasında artmasına imkan tanıyor. 6 yıl garanti ile tüketiciye sunulacak batarya, sahip olduğu hızlı şarj desteği ile yüzde 30’dan yüzde 80’e sadece 36 dakikada şarj oluyor. 

Elektrikli şehir otomobili

Türkiye pazarına giriş yapan elektrikli şehir otomobili, tüm bu özelliklerinin yanı sıra oldukça teknolojik bir araç. Dört bir yanı sensörlerle donatılmış olan otomobil, 10 akıllı sürücü yardımı seçeneği sunuyor. Bu bağlamda; hız sabitleme, mesafe takip, park yardımcısı gibi aktif sürüş sırasında ihtiyaç duyulabilecek özelliklerin tümü Leapmotor T03’te yer alıyor. Şunu da belirtelim, tüm bu özelliklere sahip olan T03 sadece Çin ve Türkiye’de değil, Avrupa Birliği ülkelerinde de satılacak. 

Peki tüm bu özelliklerle donatılan Leapmotor T03’ün fiyatı ne kadar olacak?

elektrikli araba

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, Leapmotor T03’ün fiyatı ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan bu açıklamaya göre T03, mart ayına özel 699 bin TL karşılığında satın alınabilecek. Fiyatın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren bir kararı sizlere hatırlatmamız gerekiyor. Söz konusu karara göre Çin’den gelen elektrikli arabalara yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Eğer bu karar yayınlanmamış olsaydı Leapmotor T03, mart ayında 538 bin TL civarında satın alınabilecekti.

Leapmotor T03, lansmana özel fiyatı ile Türkiye’de satılan en ucuz elektrikli otomobil haline gelmiş oldu. Zira şu ana kadar Türkiye’deki en ucuz elektrikli otomobil, Opel Corsa-e’ydi ve bu otomobilin fiyatı 879.900 TL olarak kayıtlara geçmişti. Çinli üreticilerin Türkiye’deki varlığının artması, piyasadaki rekabet ortamını iyileştirecektir.

Leapmotor’un sedan, SUV ve coupe modelleri de mevcut!

Leapmotor C11 SUV

*Leapmotor C11 SUV.

Leapmotor ile ilgili altını çizmemiz gereken önemli bir husus var. Şirketin piyasaya sürdüğü tek otomobil T03 değil. Markanın sedan, SUV ve hatta elektrikli bir spor coupe otomobili de bulunuyor. Eğer marka Türkiye’de iyi bir pazar yakalarsa, diğer modellerinin de Türkiye’ye geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz…

Sedan model C01 böyle görünüyor:

Leapmotor C01

Elektrikli coupe model S01 ise böyle görünüyor:

Leapmotor S01

Başa dön tuşu