Continental lastiklerini geri dönüşümlü pet şişeden üretecek

Teknoloji şirketi ve Premium lastik üreticisi Continental, 2022’den itibaren lastik üretiminde ham husus olarak geri dönüştürülmüş pet şişe kullanacak. Üretimde kullanılacak pet şişeleri, geri dönüştürme teknolojisi uzmanı OTIZ, Oriental Industries (Suzhou) Ltd. ile iş birliği yaparak geliştiren Continental, orta kimyasal adımlar olmadan saf PET ile tıpkı düzeyde ikincil ham unsur kalitesine ulaştı. Şirket, geri dönüştürülen PET’lerin kullanımını sağlayarak döngüsel iktisada gerçek başarılı bir adım daha atıyor.

Continental, 2022 yılından itibaren lastik üretiminde geri dönüştürülmüş plastik şişelerden elde edilen tekrar işlenmiş polyesterin kullanılmasına imkân tanıyor. Mekanik bir süreçle polietilen tereftalat (PET) şişelerinden elde edilecek olan bu yeni sürdürülebilir polyester iplik, lastik karkasının imalinde kullanılacak. Bu gereç ileride büsbütün klasik polyesterin yerini alabilir. Premium lastik üreticisi Continental, elyaf uzmanı ve dokumacılık üreticisi olan iş ortağı ve tedarikçisi OTIZ ile birlikte, öncesinde gerekli orta kimyasal adımlar olmadan PET şişeleri geri dönüştüren ve polyester ipliği lastiğin yüksek mekanik muhtaçlıklarını karşılayacak hale getiren özel bir teknoloji geliştirdi. İleri dönüşüm ismi verilen bu süreçte PET şişeler, yüksek performanslı PET materyale dönüştürülüyor.

2022’de üretimine başlanacak

Yenilikçi geri dönüşüm süreçlerinde malzemeyi evvelden bileşenlerine ayırmak zorunda kalmadan geri dönüştürülmüş PET’ten elyaf elde edildiğini belirten Continental Lastikleri Materyal, Süreç Geliştirme ve Sanayileşme Müdürü Dr. Andreas Topp, “Bu yıl Münih’te düzenlenen IAA MOBILITY Fuarı‘nda geri dönüştürülmüş PET şişelerden yapılan polyester iplikli son derece yenilikçi bir konsept lastiği tanıtacağız. Geri dönüştürülmüş polyester iplikleri kullanarak eser bazında döngüsel iktisada geçiş için kıymetli bir adım daha atıyoruz. 2022 üzere yakın bir tarihte lastik üretiminde geri dönüştürülmüş PET şişelerden elde edilen malzemeyi kullanabileceğiz“ dedi.

Geri dönüşüm sürecinde evvel şişeler ayrılıyor, kapakları çıkarılıyor ve son olarak mekanik temizleme yapılıyor. Mekanik parçalamadan sonra gereçler eritilerek granüle ediliyor ve akabinde katı hal polimerizasyonu ve farklı bir eğirme süreci yapılıyor. OTIZ Araştırma ve Geliştirme Departmanı Müdürü Dr. Derren Huang, “Değiştirilen üretim sürecimiz, monomerlerden rastgele bir polimerizasyon sürecine gerek kalmadan lastik üretiminde kullanmak üzere PET şişelerden polyester iplik elde etmemize imkân sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Continental’in yaptığı laboratuvar ve lastik testleri, ikincil ham unsur elyafların performansının şimdiye kadar kullanılan elyaflar kadar yeterli olduğunu gösteriyor. Saf PET ile birebir kalite ve stabiliteye sahip bu elyafların kopma direnci, sertliği ve termal stabilitesi lastikler için son derece uygun.

Yüksek yükler ve sıcaklıklarda bile formunu koruyarak tüm süratlerde güvenliği sağlayan konvansiyonel PET’ler, bu özelliklerinden ötürü araba lastiği üretiminde uzun vakittir kullanılıyor. Geri dönüştürülmüş PET kullanımı, lastik üretim sürecinde kıymetli kaynakları da koruyor. Günümüzde standart bir binek lastikte yaklaşık 400 gram polyester iplik bulunuyor. Bu, bir araç lastiği setinde gelecekte 60’ın üzerinde geri dönüştürülmüş PET şişenin kullanılabileceği manasına geliyor.

Döngüsel iktisat Continental’in sürdürülebilirlik stratejisinin ayrılmaz bir parçası

Geri dönüşüm, premium lastiklerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde giderek daha fazla kıymet kazanıyor. Continental, 2050 yılına kadar lastik eserlerinde yüzde 100 sürdürülebilir formda üretilen gereçleri kullanmayı hedefliyor. Lastik üreticisi, geri dönüştürülen PET’lerin kullanımını sağlayarak döngüsel iktisada hakikat başarılı bir adım daha atıyor.

Continental’in bu dönüşümü etkin olarak şekillendirme ve yönlendirme taahhüdünün gelecekteki varlığı ve ticari faaliyetleri açısından bir avantaj sunduğunu söyleyen Continental Lastikleri Sürdürülebilirlik Müdürü Claus Petschick, ” Geleceğin döngüsel iktisadında atıkları birer üretim materyali olarak görmekteyiz. Amacımız çok açık: En geç 2050 yılına kadar iş ortaklarımız ve tedarikçilerle birlikte eser ve kaynak döngülerimizi büsbütün kapalı hale getirmek istiyoruz“ diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu