Cumhurbaşkanı Erdoğan Eren Bülbül’ün Adını Yaşatacak EREN ile HIZIR II Lansmanına Katıldı

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eren Bülbül’ün ismini yaşatacak 4×4 Meskun Mahal Aracı EREN ile 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II’nin IDEF’21 Savunma Fuarındaki lansmanlarına katıldı.

  • Katmerciler 4×4 Yeni Jenerasyon Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile Orta Sınıf 2. Düzey İnsansız Kara Aracı Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP’ı da standında sergiliyor.

Türkiye savunma kesiminin yenilikçi ve dinamik gücü Katmerciler, 15’inci Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı lansmanla iki yeni zırhlısını tanıttı. Kesimin merakla beklediği, Eren Bülbül’ün isminin verildiği 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın huzurunda birinci defa açılıp görüntülendi. 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR’ın daha üst versiyonu olan HIZIR II de şirketin lansmanını yaptığı ikinci araç olarak fuarda yerini aldı.

Beraberindeki üst seviye heyetle Katmerciler standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Katmerciler İdare Şurası Lideri İsmail Katmerci, İcra Heyeti Lideri Mehmet Katmerci ve İcra Şurası Lider Vekili Furkan Katmerci karşıladı.

Lansman araçlarının örtülerinin kaldırılmasının akabinde bir süre yeni zırhlıları inceleyen ve şirket yöneticilerinden araçlar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayırlı olsun” diyerek muvaffakiyetlerinin devamı dileğini iletti.

Katmerciler, lansmanını yaptığı zırhlılarla birlikte ülkemizin savunma ve güvenlik envanterine kazandırdığı araçlardan iki adedini daha standında sergiliyor. 4×4 Yeni Jenerasyon Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ ile İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki birinci örneği olan ve küçük tank olarak da isimlendirilen Orta Sınıf 2. Düzey İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) UKAP’ı Katmerciler standında görmek mümkün.

Lansman sonrası kısa bir açıklama yapan Katmerciler İdare Şurası Lideri İsmail Katmerci, “Bizleri yüreklendirip cesaretlendiren, her daim kesimimizin yanında yer alan, lansmanımıza katılarak bizleri onurlandıran, bölümün ve ülkemizin gelişmesinin mimarı olan Sayın Cumhurbaşkanımıza en içten hislerle şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Misafirlerini Salon 7’de bulunan 702A nolu standında ağırlayan Katmerciler’in sergilediği EREN, HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’ın temel özellikleri şöyle:

EREN: Terörle Gayrette Faal Güç

4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, ismini, 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da 15 yaşında terör örgütü tarafından katledilen Eren Bülbül’den alıyor. Birebir vakitte Eren Bülbül’ü kurtarmak isterken onunla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’e hürmetin sözü.

İki terör şehidinin anısını terörle aktif gayrette yaşatacak EREN, 250 beygir gücünde, zırhlı bir araç. EREN, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek hareket ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı uzaklığı, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile göz dolduruyor. Araç 5 kişilik olup 7 şahsa kadar çıkartılabiliyor.

Yüksek balistik muhafazaya sahip araç, hafif monokok gövde yapısına rağmen, kullanılan zırh teknolojisi ile mayınlara ve el üretimi patlayıcılara karşı üstün müdafaa sağlıyor.

Yüksek ivmelenme ve azami hıza rağmen 4×4 tahrik sistemi ve helezon yaylı tam bağımsız süspansiyon sistemi üzere özellikleri sayesinde üstün arazi kabiliyeti sunuyor. Güçlü motoru, tam otomatik şanzımanı, alçak ve yüksek süratli evre olmak üzere iki süratli transfer kutusu ve diferansiyel kilit sistemine sahip dingilleri ile donatılan araç, kent içi kullanımında olduğu kadar off-road şartlarında da kullanıcıya konfor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli gayelere atış yapabiliyor, otomatik amaç takip sistemi bulunuyor. Gece-gündüz görüşü, balistik hesaplama, ara ölçme, bilgisayar tabanlı atış denetim işlevleri, mühimmat sonu uyarısı, muhtaçlık halinde manuel kullanım imkanı, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir direksiyon, patlak-gider lastik EREN’i güçlü kılan öteki birtakım özellikler. Sıcak ve soğuk iklim koşullarına (NATO standartlarına uygun) olarak tasarlanan araç 360 derece çevresel farkındalık sistemi, kurtarma vinci, sis havanı, otomatik yangın söndürme sistemi üzere opsiyonel sistemlerle sunuluyor.

  • HIZIR II: Daha Heybetli, Agresif ve Korkutucu

Lansmanı 2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve ilgi çekti. Üstün özellikleriyle memleketler arası alanda da beğeni yarattı ve yalnızca ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı.

HIZIR’ın tasarımı yenilenmiş, teknik kapasitesi artırılmış, geliştirilmiş bir üst versiyonu olarak tanımlanabilecek HIZIR II’yi HIZIR’dan farklı kılan temel özellikleri şöyle özetlemek mümkün.

Personel kapasitesi 9’dan 14’e çıkarılarak daha çok işçi taşıma imkanı sunuluyor. Kuleli HIZIR II’lerde ise işçi sayısı 13 olacak. Art kapak yerine art tarafa rampa konularak daha süratli inme binme imkanı sağlandı. Standart öne yanlışsız oturma tertibi, diz arası artırılmış olarak karşılıklı oturulacak biçimde değiştirildi. Böylelikle gerideki 12 işçinin daha rahat oturabileceği bir oturma nizamı getirildi. Toplamda operasyonel gücü artırıldı.

HIZIR II, HIZIR’a nazaran daha heybetli görünümüyle düşmana dehşet salacak bir araç. Araç burnu tekrar tasarlandı. Standart görünüm yerine daha agresif bir görünüm kazandırıldı. İki modül olan ön cam tek modül halinde genişletilerek imaj alanı uygunlaştırıldı.

Stepne piyasadaki başka zırhlı araçlarda olduğu üzere HIZIR’da da araç ardındayken HIZIR-II’de karın altına alındı. Böylelikle araç tartı merkezi yere yaklaşarak ekstrem sürüş şartlarında devrilmelere karşı çok daha istikrarlı ve daha güzel slalom sürüş özellikleri olan bir araç ortaya çıktı. Ayrıyeten lastik değiştirme operasyonu kolay ve süratli hale geldi.

Diğer Katmerciler araçlarında olduğu üzere büsbütün Türk mühendisliğinin eseri olan HIZIR II, HIZIR’daki başka tüm üstün özellikleri devam ettiren bir araç. NATO standartlarında geliştirilen araç güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el üretimi patlayıcılara karşı yüksek muhafaza sağlıyor. Mayına sağlam, enerjiyi emen özellikteki koltuk, çalışanın muhafazasını artırıyor. 400 beygir gücündeki araç, kırsal ve kentsel alanlardaki ağır çatışma şartları altında yüksek performans gösterecek biçimde tasarlandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli amaçlara ateş edebiliyor.

  • KIRAÇ: Emniyet’in Etkin Kullanımında

4×4 Yeni Jenerasyon Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın muhtaçlığına yönelik, büsbütün özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha evvel üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış olay yeri inceleme ve taşınabilir kriminal inceleme aracının içinde ofis kısmı, kanıt koruma kısmı, laboratuvar kısmı üzere çeşitli kısımlar bulunuyor.

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için üç farklı konfigürasyonda üretildi: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı. Etkin olarak alanda kullanılmakta olan araçlarda; atış arasını ve tarafını tespit sisteminden kanıt tahlil aygıtlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal tahlile, kanıt koruma sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

Tasarıma bağlı olarak, 27+1+1 işçiye kadar taşıma kapasitesi bulunuyor. Ekstra yük kapasitesi, farklı düzeylerde balistik müdafaa ve çok istikametli ekipman kullanımına imkan sağlıyor. Opsiyonel olarak zımnî zırhlandırma yapılabiliyor.

  • UKAP: İHA ve SİHA’dan Sonra Sıra İKA’da, Birinci Örnek Küçük Tank

Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin birinci örneği olan ve Türkiye’nin birinci insansız küçük tankı olarak da isimlendirilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP), Katmerciler’in İKA konseptinin de birinci eseri. UKAP, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm işlevleri uzaktan yönetilebilen, farklı gereksinimlere nazaran çarçabuk konfigüre edilebilen, zırhlı ve paletli bir platform.

Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunan birinci İKA örneği olan Orta Sınıf 2. Düzey İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterinde yerini almaya hazırlanıyor. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bu imkan ülkemizin ihracat potansiyelini de yükseltiyor. İHA ve SİHA’larda olduğu üzere İKA’larda da ülkemizin önü açık.

Çok farklı fonksiyonlara yönelik araçların geliştirilebildiği bir platform olma özelliğine sahip. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik sistemi, radar sistemi, haberleşme sistemi vb. sistemler de araca entegre edilebiliyor. Uydu denetim sistemiyle 5 kilometre uzaklığa kadar uzaktan kumanda edilebiliyor. Elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu