OTOKOÇ’tan yolda konfor ve güvenlik ipuçları

Türkiye’nin önder otomotiv perakendecisi Otokoç, tatilde araçla yola çıkmayı düşünenler için evvel dikkat edilmesi gereken tesirli ve kolay uygulanabilir bakım noktalarına dikkat çekti. Marka, ülke genelinde Ford, Ford Trucks ve Volvo marka araçlar için satış ve satış sonrası hizmetler sunuyor.

Zorlu bir devrin akabinde pandemi kısıtlamalarının son bulması, biriken yıllık müsaadeler ve bayramın da bir ortaya gelmesiyle birlikte önümüzdeki günlerde hepimizi uzun bir tatil fırsatı beklediğini belirten Otokoç Otomotiv Perakendeden Sorumlu Otokoç Yöneticisi Tanıl Akçaoğlu, mevzuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi: “Sağlığın ve ömrün kıymetini daha da uygun anladığımız uzun bir ortadan sonra dört gözle beklenen bu tatilin tadını çıkarabilmek herkesin hakkı. Bu nedenle araçlarıyla yola çıkacakların hem konforlu bir seyahat hem de kendilerinin ve diğerlerinin güvenliği için gerekli denetimleri yapmasının büyük değer taşıdığına inanıyoruz. Otokoç olarak tüm vatandaşlarımıza güzel ve sağlıklı bir tatil devri diliyoruz.”

Önce Güvenlik

Uzun yola çıkmak kesinlikle evvelden hazırlık gerektiren güç bir iştir. İster iş seyahati ister akraba ziyareti olsun uzun yola çıkmadan hem aracınızın hem de araç içinde yapılması gerekenleri güzelce denetim etmeniz gerekir.

İşte uzun yola çıkmadan evvel kesinlikle dikkat etmeniz gereken kritik noktalar:

  • Motor: İşe evvel motor kısmından başlıyoruz. Motor yağının tam, misal formda soğutma suyunu denetim ederek eksiksiz olduğundan emin olun. Seyahat edeceğiniz bölgedeki mevsim ve hava şartları gerektiriyorsa antifriz ekleyin. Ayrıyeten cam suyunu da kesinlikle denetim edin.
  • Fren ve Fren Sistemleri: Frenler hem sizin hem sevdiklerinizin hayatını kurtarır. Frenlerinizin sağlıklı olduğundan emin olun. Fren gücünüzde azalma varsa ya da balatalarınızdan ses geliyorsa frenlere baktırmadan yola çıkmayın.
  • Lastikler: Aracınızın yola temas noktası olduğu için yürüyen aksam ve lastiklerin denetimi son derece kritik rol oynuyor. Rot balans ayarının denetimi hem araç denetimimiz hem güvenliğimiz için çok kıymetli. Bozuk rot balans ayarı yalnızca 100’lerce kilometreyi titreyen direksiyonla ya da yalpalayan bir lastikle gitmek zorunda kaldığınız için sonunuzu bozmaz, birebir vakitte sizin ve aracınız için tehlike yaratır.

Unutmayın, birkaç ton çeken ve yüksek süratle seyreden aracınızın yola temas ettiği alan yalnızca 2 avucunuzun alanı kadardır. Aracınızın yol tutuşundan, viraj alışına hatta fren performansına kadar her şey bu 2 avuç içi kadar alana bağlıdır. Lastiklerinizin denetimi bu yüzden hayati ehemmiyet taşır. Uzun yola çıkmadan evvel lastiklerinizin diş derinliğini ve lastiklerinizde hasar olup olmadığını kesinlikle denetim ettirmelisiniz. Ayrıyeten lastik basıncını denetim edip, gerekiyorsa yetkili servisinize gidin. Düşük ya da yüksek lastik basıncı aracınızın yol tutuşunu ve fren performansını direkt tesirler.

  • Motor Yağı: Aracınızın kalbi motorsa, o kalbin içinde akan da yağdır. Uzun yola çıkmadan evvel aracınızda bir yağ sızıntısı olup olmadığını kesinlikle denetim edin. Yağ sızıntısı yalnızca yağın eksilmesine yol açmaz ayrıyeten aracınızdaki daha büyük arızanın işaretçisi olabilir.

Bu denetimleri yaptıysanız aracınız uzun yol için hazırdır.

Peki Ya Konfor?

Kuşkusuz uzun yolda seyahat ederken konfor da güvenlik kadar değerli bir faktör olarak öne çıkar. İşte sizin ve sevdiklerinizin konforunu arttıracak ve saatlerce sürecek seyahati keyifli hale getirecek kimi teklifler:

  • Ailenizle seyahat ediyorsanız her aile ferdinin sıkılmamak için yanlarına istedikleri eşyaları almalarını öneririz. Tablet, oyuncak, kitap, mecmua ya da seyahat yastığı uzun yol için şahane eşlikçilerdir. Yol boyunca makul aralıklarla mola vererek hareket etmek ve kaslarınızı esnetmek hem kan dolaşımınızı rahatlatmak hem de seyahat sonrası kas ağrılarınızı azaltmak için teğe birdir.
  • İhtiyaç molaları ve yol üzeri alışverişler için yanınıza kesinlikle bozuk para almalısınız.
  • Yolculuğu keyifli hale getiren şeylerden biri de müziktir. Tüm yolcuların ortak zevklerine nazaran hazırlayacağınız çalma listeleri seyahati daha keyifli hale getirecektir. Müzik hazırlığı yaparken seyahat mühletini göz önüne almayı unutmayın.
  • İstenmeyen durumlarda hazırlıklı olmak sürekli kıymetlidir. Gerekli ilaç ve birinci yardım gereçlerinin araçta kolaylıkla erişilebildiğinden emin olun. Küçük çocukla seyahat ediyorsanız mide bulantısı tatsız hale getirebilir. Naneli şekerler ve sıvı geçirmeyen poşetler elinizin altında olursa rahat edersiniz.
  • Uzun yol gözler içinde epeyce yorucudur. Bu yüzden güneş gözlüğü yahut şoför gözlükleri kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu