Cumhurbaşkanı’nın Yerli Otomobil Test Sürüş Görüntüleri

İki model olarak sunulan yerli arabanın tanıtımında hiç kuşkusuz en dikkat çeken isimlerden biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. Yerli arabanın direksiyonuna geçen Erdoğan, Bilişim Vadisi’nin içerisinde SUV modelini kullanarak aracı test etti. Sunumda konuşan Erdoğan ‘’Tarihsel bir güne tanıklık ediyoruz, 60 yıllık bir rüyayı gerçekleştiriyoruz. Halkımızın bu otomobilin sahibi olacağı günü sabırsızlıkla beklediğini biliyorum’’ dedi.

Erdoğan’a test sürüşünde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş ile torunu Ahmet Akif Albayrak da eşlik etti. Cumhurbaşkanı, test sürüşünün akabinde araçtan inerek beraberindekilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İşte test sürüşüne ilişkin manzaralar:

Aynı vakitte Erdoğan’ın yerli arabası test ederken çekilen görüntüsü resmi Twitter hesabından ‘’İnşallah 2022 yılında arabamızın seri üretime geçmesiyle birlikte yıllar boyunca kurmuş olduğumuz hayallere kavuşmuş olacağız’’ kelamlarıyla paylaşıldı. Erdoğan daha evvel de yerli otomobil tanıtım toplantısında aracın satışa sunulacağı 2022 öncesinde ön satış süreci başlatılacağını belirtmiş ve şahsı ismine birinci siparişi verdiğini açıklamıştı.

Otomobilin ismi, üretime dâhil olacak 5 Türk şirketinin iştirakinin akabinde TOGG olarak belirlenmişti. Anadolu Ajansı tarafından doğrulanan bilgiye göre TOGG için Bursa vilayetinde 23 milyar liraya mal olacak bir üretim tesisi inşa edilecek ve tesis, 2021 yılına kadar tamamlanacak.

Otomobil modellerinin tasarım açısından günümüz standartlarına uygun çizgilere sahip olduğu görülürken her iki modelin de C sınıfında olacağı açıklanmıştı. Motor modellerinin de birbirine benzeri olduğu elektrikli arabaların ülke pazarında 2022 senesinde  piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu