Yerli Otomobilin Üretim Tesisi – Bursa Gemlik

Sabah saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Grubu'nun (TOGG) üreteceği yerli arabanın Bursa’da üretileceği katılaşmıştı ve biz de sizlere bu haberi aktarmıştık. Kısa mühlet evvel gerçekleştirilen Yerli arabanın öngösterim merasimi ile birlikte arabanın üretim tesisinin nereye kurulacağı tam olarak belirli olmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından merasim sırasında yapılan açıklamaya nazaran TOGG, yerli arabanın üretim tesisini Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde bulunan, TSK'ya ilişkin toprağa kuracak. Şahsen Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına nazaran kelam konusu bölgedeki TSK’ya ilişkin 4 milyon kilometrekarelik arazinin 1 milyon metrekaresi, kelam konusu üretim tesisi için TOGG’a tahsis edilecek.

Yerli araba üretim tesisinin kurulacağı bölge bu türlü görünüyor

Türkiye'nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak olan tesis için öngörülen toplam yatırımın 22 milyar olacağı belirtildi. Tesisin kurulacağı bölge, limana, özgür bölgeye ve tedarik sanayine yakın olmasıyla biliniyor. TOGG’un kuracağı üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu