Devrim Otomobili Geri Dönmeye Hazırlanıyor

Devrim arabası, 16 Haziran 1961’de üretimine başlanan ve 129 günde üretilen bir arabadır. İki adet üretilen araba, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) öğrencileri tarafından Devrim26 ismiyle tekrar üretilecek.

Ülkemizde “Batı başıyla otomobil yaptık, doğu başıyla akaryakıt koymayı unuttuk” tabiriyle hatırlanan bu araç, aslında pek çalışan ve devrinde pek kâfi bir arabaydı. Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden oluşan takım, “Ordunun caddede binek gereksinimini karşılayacak bir araba tipinin geliştirilmesi”  emeliyle ve 1,4 milyon TL bütçe ile araba üretimine girişti. Üretim için verilen mühlet ise 4,5 aydı. Araba, 29 Ekim 1961 sabahı meclisin önünde hazırdı. Trende alev almasın diye deposu boşaltılan aracın daha sonra deposu doldurulmamıştı. 

İlk aracın akaryakıtı bitince devrin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, geziyi öteki arabayla tamamlamıştı. 

Devrim arabası artık Devrim26 ismiyle üretime girmeye hazırlanıyor. ESOGÜ öğrencileri çalışmalara başladı. 

Ekibin önderi Furkan Çiftçi, Devrim26 takımının 2017 yılında TÜBİTAK Efficiency Challange yarışına katılmak için bir ortaya geldiğini söyledi. Çiftçi, “Bu kıssa, 29 Ekim 1961 tarihinde araçların birinde kaynaklanan motor arızası nedeniyle durmuştur ve o meşhur, 'Garp aklıyla araç ürettik, Şark aklıyla akaryakıt koymayı unuttuk' sözü duyulmuştur. Lakin projeye yapılan 1.400.000 TL'lik yatırımın boş olduğu, paranın çöpe gittiğine dair kurulan kulisler ve İhtilal Otomobiline karşı kurulan muhalif kesitler nedeniyle İhtilal arabası müzeye kaldırılmıştır” dedi.

Devrim’in yerinin müze değil yollar olduğunu söyleyen Çiftçi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin emanetçisi biz Türk gençleri olarak, ülkemizi daha ileri düzeylere taşıyabilmek için, 1961 yılındaki Deneyim öykümüzden yola çıkarak İhtilal arabasının yerinin müze olmadığını; aksine yerli Türk arabasının yollarda olduğunu göstermek istiyoruz. Emelimiz, daha ileri düzeylere ulaşmak ismine ulusal teknoloji atağını benimsemiş bir altyapı kurarak aydınlık yarınlara ilerlemektir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Devrim26 grubu olarak dünyanın en büyük teknoloji şenliklerinden olan Teknofest'e Elektromobil kategorisinde kendi motor tasarımımızla katılarak Eskişehirimizi temsil edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Projenin inovasyon ve Ar-Ge noktasında çalışmaların yapılacağı merkez olmasını ve büsbütün yerli araç üretimini hedeflediklerini belirten Çiftçi, tüm kesitlerden proje için takviye beklediklerini belirtti. 

Başa dön tuşu