Tesla Cybertruck, James Bond Filminden İlham Alıyor

Tesla'nın yeni canavarı Cybertruck, donanımsal özelliklerinin yanı sıra, sıradışı dizaynıyla da uzunca bir müddet daha konuşulacak üzere görünüyor. Şirketin CEO'su Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla aracın enteresan dizaynındaki ilham kaynağını açıkladı.

Musk, 1977 imali “The Spy Who Loved Me” (Beni Seven Casus) sinemasından “kısmen etkilendiğini” belirtti. Ayrıyeten paylaşımına, James Bond'un Lotus Espirit otomobiliyle kötü adamlardan kaçarken okyanusa daldığı ve aracın suyun içinde denizaltıya dönüştüğü sahneyi ekledi. Daha evvel Musk'ın, Ekim 2013'te Londra'da gerçekleştirilen bir müzayedede o Lotus Espirit'i 616.000 sterlin (yaklaşık 997.000 dolar) karşılığında satın alan anonim teklifin sahibi olduğu ortaya çıkmıştı.

Elon Musk, aracı satın almasının akabinde, “Güney Afrika'lı küçük bir çocukken James Bond'u Beni Seven Casus'ta izlemesi, Lotus Esprit'ini bir iskeleden indirmesi ve bir düğmeye basarak suyun altında bir denizaltıya dönüştürmesi şaşırtıcıydı. Aslında denizaltına dönüşmeyeceğini öğrenmek beni hayal kırıklığına uğrattı. Onu Tesla'nın elektrikli güç aktarma mekanizmasıyla yükselterek gerçek manada dönüştürmeye çalışacağım.” açıklamasını yapmıştı.

Cybertruck'ın farklı tasarımındaki asıl emel şıklık değil. Tesla, adeta bir tank üzere görünen bu sağlam aracının nasıl tabiat dostu olabileceğini göstermek istediklerini söylüyor. Tesla Cybertruck, yaklaşık 2.9 saniyede saatte 100 km/s hıza çıkabiliyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç; 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre üzere artan menzillere ulaşabiliyor.

Tesla, yeni canavar pickup'ın başlangıç fiyatını 39.999 dolar (yaklaşık 230 bin TL+vergiler) olarak belirledi. Bu modelin yaklaşık 400 kilometre menzili var. Fazladan 10 bin dolar verdiğinizde ise aracın menzili 480 kilometreye yükseliyor. Ayrıyeten otonom sürüş özelliği, 7.000 dolarlık ek ödemeyle satın alınabiliyor.

Başa dön tuşu