Dizel Motorlar Neden Zamanla Güç ve Verimlilik Kaybediyor?

Dizel motorlar, çoklukla akaryakıtlı motorlara nazaran daha verimli yakıt tüketimi gerçekleştirdikleri için beşerler tarafından tercih edilir. Bu motorlarda kullanılan materyallerin daha güçlü olması, motorun ömrünün uzun olmasını sağlıyor ve bu da insanları kendisine çeken etkenlerden biri olarak görülüyor.

Elbette biraz dikkat ve bakım gerektiren dizel motorların bakımları düzgün yapılırsa, kullanıcısını üzmeyecek halde yüzbinlerce kilometre yol kat edebiliyor. Tekrar de en âlâ halde bakıldığını düşündüğünüz dizel motorlar bile bir mühlet sonra gücünü ve yakıt verimliliğini kaybedebiliyor. Pekala buna ne sebep oluyor?

Yakıt enjektörleri güç kaybının en büyük sebebi

Otomobil görüntüleri çeken Engineering Explanied kanalının sahibi Jason Fenske, bu soruya cevap bulabilmek için petrol şirketi ExxonMobil’in test laboratuvarına gitti. Jason, laboratuvarda yapılan testlerde dizel motorların güç ve verimlilik kaybı için birkaç sebebi olduğunu lakin en büyük sorunun yakıt enjektörleriyle alakalı olduğunu fark etti.

Dizel motorlarda yüksek basınçla yakıt, silindirlere püskürtülüyor. Yakıt püskürten küçük yakıt enjektörlerinde de vakitle karbon birikebiliyor. Bu karbon birikmesiyle birlikte dizel motorlar daha az güç üretmeye ve daha fazla yakıt emmeye başlıyorlar. Şayet dizel motorlu bir otomobiliniz varsa ve artık aracınızın eskisi üzere çalışmadığını fark ettiyseniz, yakıt enjektörlerine göz atmanız gerekiyor olabilir.

Başa dön tuşu