Volkswagen, ‘Vosvos’ İçin Açılan Telif Davasını Kazandı

Komenda’nın kızı, babasının dizaynının VW şirketinin ikonik modelinin muvaffakiyetinde kıymetli bir rol oynadığını düşünüyor ve Volkswagen’den tazminat istiyordu. 2014 yılından beri üretilen Beetles modellerinden hisse isteyen Komenda’nın kızı, Volkswagen’e 5 milyon euroluk bir tazminat davası açmıştı.

Komenda, yeni Beetle modellerinin İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde seri üretime girdiğinden bu yana 22 milyondan fazla satan ve üç jenerasyonda kullanılan eski Beetle modellerinden ilham aldığını argüman etti.

Almanya Brunswick’teki bir mahkemede yürütülen davada mahkeme heyeti, Komenda’nın Beetle dizaynlarını inceledi ve devrin başka araçlarına benzetti. Mahkeme, ayrıca davacının, babasının yepyeni Beetle’ın dayandığı araç olan Volkswagen’in KdF Wagen aracının dizaynına faal bir halde dâhil olduğunu ispat edemediğini açıkladı. KdF, 1938’de üretilmişti ve Ferdinand Porsche tarafından tasarlanmıştı.

Mahkeme, yaptığı açıklamada Komenda’nın kızının açtığı telif davasını reddettiğini belirtti. Avusturya vatandaşı olan Komenda, 1930’larda Ferdinand Porsche ile çalıştı ve 1966 yılında hayatını kaybetti. Bu ortada Volkswagen, önümüzdeki ay Meksika’nın Puebla kentindeki son modellerin de üretilmesinin akabinde Beetle üretimini sonlandıracağını açıkladı.

Başa dön tuşu