Dünyanın En Aerodinamik Otomobili Rekoru Kırıldı

Güneş güçlü Lightyear One, haziran ayında tanıtıldı. Lakin araç, iki buçuk yıldır geliştiriliyor. Lightyear One’ın üstüne yerleştirilen güneş panelleri ile araca güç sağlanırken, elektrikli araçlar sanayisinde bir çeşitlilik dileğine hitap ediliyor.

Lightyear One, henüz seri üretime alınmadı. Lakin Lightyear şirketinin CEO’su Lex Hoefsloot, Lightyear One’ın ultra verimli olacağını açıkladı. Hollandalı araba üreticisi, 5 kişilik güneş güçlü arabanın 0.20 sürtünme katsayısına sahip olduğunu açıkladı. Bu sürtünme, Tesla Model 3’ün sürtünme katsayısından 0.03 puan, 2019 Mercedes-Benz A-Class araçlardan da 0.02 puan daha düşük.

Solar Team Eindhoven’ın eski üyeleri tarafından geliştirilen Lightyear One, üstündeki güneş panelleri ile 800 km’ye varan bir menzil sunmak için Eindhoven mirasını kullanıyor. Aracın verimliliğini artırmak için geliştiriciler, aracın dizaynındaki eğimi düşük tuttular. Aracın uzun ve düz olan tavanı, aracın sahip olduğu sürtünme katsayısını düşüren önemli ögelerden. Geliştirici takım, aracın lastiklerindeki sürtünmeyi de düşürmek için aracın etrafındaki havayı yönlendiren tekerlek kapaklarını kullandılar. 

Lightyear CEO’su Lex Hoefsloot, basına yaptığı açıklamada, “Bu değerli bir gelişme. Bildiğiniz gibi arabayı yine tasarladık. Sıfırdan başlayarak elektrikli araç şoförleri için kıymetli olan elektrikli araç performans ölçütlerine odaklandık. Bunlar da uzun bir menzil ve süratli şarj olmaktı” dedi.

Lightyear One test aracı, geliştiriciler tarafından başarılı bir biçimde yapılandırıldı. Lakin olağan ki seri üretime geçilirken araç mimarisinde değişmesi gereken yerler olabilir. Lightyear şirketi, optimum sürtünme katsayısının araçta koruma edileceğini kullanıcılarına taahhüt ediyor. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu