25.000 Adet Mazda3, Geri Çağrılıyor

Biraz tecrübeli bir sürücüyseniz tekerleklerinizin birinde bir bijon dahi eksik olsa bir şeylerin yanlış gittiğini hissedebilirsiniz. Bijonların eksik olması ya da gereğince sıkılmaması, çok büyük kazalarsa sebep olabilir. Mazda3'lerde karşılaşılan bu şekil bir sorun nedeniyle Japon devi Mazda birçok aracı geri çağırmak zorunda kaldı.

25 Eylül 2018 ve 19 Nisan 2019 tarihleri ortasında üretilen Mazda3 modellerinde fark edilen kronik bir tekerlek sorunu, şirketin 25.000 aracını geri çağırmasına sebep oldu. Araba üreticisine nazaran bir üretim kusuru, göbek civatasının kafası ile göbek yatağı ortasında bir boşluk oluşturdu ve bu da somunların gitgide gevşemesine sebep olabilir. Bahsi geçen gevşeme gerçekleşirse ve bir an evvel müdahale edilmezse tekerleğin yerinden çıkma mümkünlüğü çok yüksek ve iddia edersiniz ki bu da istenmeyen kazalara sebep olabilir.  

Geri çağırılan araçların sorunlarının tahlilleri de aslında kolay. Bayiliklerde toplanan araçların tekerlerindeki kesimlerin ortasındaki boşluklar, teknisyenler tarafından yok edilecek ve yedek kesimlere muhtaçlık duyulmayacak.

Başa dön tuşu