Dünyanın En Değerli Otomobil Markası: Ferrari

Bağımsız bir marka kıymetlendirme kuruluşu olan Brand Finance, geçtiğimiz günlerde dünyanın en bedelli 500 markasını belirlemek için yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı. Şirketlerin mali güçlerine nazaran yapılan araştırma kapsamında dünyanın en kıymetli markası, bir e-ticaret platformu olan Amazon oldu. Brand Finance, Amazon'un marka pahasını 220.8 milyar dolar olarak açıkladı.

Şimdi sizlere, yeniden tıpkı araştırmanın sonuçlarından elde edilen bilgilere dayanarak, dünyanın en kıymetli otomobil üreticisinden bahsedeceğiz. Piyasaya sürdüğü muhteşem arabalarla tüketicileri kendisine hayran bırakan İtalyan Ferrari, Brand Finance'ın bilgilerine nazaran dünyanın en bedelli araba markarsı unvanını bir defa daha kazandı. Böylece Ferrari, üst üste ikinci defa dünyanın en pahalı araba üreticisi olmayı başardı.

Ferrari'nin marka kıymeti 9.1 milyar dolar

Brand Finance, Marka Gücü Endeksi'ne dayanarak Ferrari'ye 100 üzerinden 94.1 puan veriyor. Bu puan, Ferrari'nin marka notunun “AAA+” olduğu manası taşıyor. Tüm kesimlerde, toplam 12 şirket AAA+ almayı başarıyor ve Ferrari, aldığı 94.1 puanla öbür 11 şirketin üzerinde yer almayı başarıyor. 

Ferrari'nin 2019 yılındaki Marka Gücü Endeksi'nden aldığı puan, 94.8 olarak belirlenmişti. Brand Finance'ın geçtiğimiz yıl yayımladığı datalarda, yalnızca 14 şirket AAA+ almayı başarmıştı ve Ferrari, geçtiğimiz yıl da AAA+ alan öbür tüm şirketleri geride bırakmıştı. Ortadan geçen bir yıllık müddet içerisindeyse Ferrari'nin marka bedeli, yüzde 9 oranında artarak 9.1 milyar dolar olmuş oldu.

Ferrari'nin bu kadar başarılı bir iş çıkarması ve geçtiğimiz 1 yıllık süreçte sahip olduğu durumunu muhafazasının altında elbette şirketin yeni modelleri yatıyor. Aralarında SF90 Stradale ve Roma üzere iki modelin de olduğu toplamda 5 farklı yeni modeli piyasaya süren Ferrari, herkesi kendisine hayran bırakmayı başardı. Yalnızca bununla da yetinmeyen şirket, geçtiğimiz yıl Giorgio Armani Group ile anlaştı ve tüketiciler için aksesuar ve t-shirt üzere eserler de üretmeye başladı.

Ferrari'nin bu başarışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Brand Finance'ın CEO'su David Haigh, Ferrari'nin dünya çapında takdir edildiğini ve şirketin, adeta lüksün somutlaşmış örneği olduğunu söz etti. Haigh'e nazaran pek çok insan, Ferrari'ye sahip olmak için gerekli olan paraya hiçbir vakit kavuşamıyor fakat ne olursa olsun Ferrari'ye hem büyük bir ilgi hem de saygı duyuyor.

Başa dön tuşu