Dünyanın En Hızlı Arabası, İlk Denemede Çuvalladı

Dünyanın en süratli kara aracı olması planlanan Bloodhound LSR’nin sürat denemeleri Kalahari Çölü’ndeki Hakskeenpan pistinde gerçekleştiriliyor. Aracın birinci sürat testi de buradaki yarış pistinde gerçekleştirildi.

Bloodhound Land Speed Record isimli aracın denemelerde 1600 km/s hıza ulaşması bekleniyor. Şu ana kadar yapılan denemelerde araç, 540km/s sürate ulaşabildi. Araç hedeflenen sürate ulaşamamış olsa bile, ulaştığı sürat bu vakte kadar yakaladığı en yüksek paha. 

Otomobilin EJ200 jet motoru, test çalıştırması sırasında 12 saniye boyunca çalışarak ısındı ve tam çalışma sistemine geldi. Test sırasında aracı kullanan Andy Green, “Bugün çok başarılı iki çeşit yaptık. İkinci cinste 540km/s sürate ulaştık. Araç 13 saniyede 80km/s süratten 480 km/s sürate çıktı. 25km/s süratle esen güçlü bir rüzgar vardı. Bu rüzgar arabanın sürat sonunu çok düşürdü. Tekrar de memnunuz. Zira bu başarılı bir testti. Artık daha yüksek suratlara yükselmeye hazırız” açıklamasını yaptı. 

Dünyanın en süratli aracı olması planlanan Bloodhound LSR’nin ardındaki takım Kalahari’de gerçekleştirilecek testin iki etapta gerçekleşmesini planlıyor. Grubun birinci basamaktaki amacı 1227.98 km/s olan dünya rekorunu kırmak. Takım ikinci evrede ise 1600 km/s sürate ulaşmayı planlıyor. 

Başa dön tuşu