Volkswagen, Farları Yüzünden 662 Bin Aracı Geri Çağırdı

ABD’de satılan araçların uyması gereken çok sayıda kural var. Federal Motor Güvenlik Standartları epeyce uzun bir liste ve bazen birtakım detaylar gözden kaçabiliyor. Kurallara uyulmayan araçlar ise neredeyse her seferinde geri çağrılıyor. 

Bu durumun son örneği ise Alman araba üreticisi Volkswagen oldu. Firma, 662 bin 185 aracı geri çağırmak durumunda kaldı. 2018-2019 VW Atlas SUV araçlar ve 2012-2020 model ortası Passat Sedan’lardan oluşan bu devasa filonun geri çağrılma nedeni ise epey küçük bir sorun: Araçların farkları ayarlanabiliyor.

Başka ülkelerde kıymet katan bir özellik olarak ele alınan ayarlanabilir farlar, ABD’de kısıtlanmış durumda. Araçlardaki farların yatay olarak dizilmesi yasak. Amerikan maddelerine nazaran sıradan beşerler, araç üretildikten sonra farların dizilimini kendi isteklerine nazaran değiştiremiyor. 

Volkswagen, bir yandan araçları geri çağırırken bir yandan da far meselesine tahlil arıyor. En mantıklı ve uygulanabilir tahlil, far ayar düğmelerini tekrar düzeltilemeyecek halde bozulmaları olabilir.

Alman devi, ABD’deki satıcılarına çoktan bilgilendirmede bulundu. Kusurlu araç sahipleri de bu ayın sonuna kadar bilgilendirilecek.

Başa dön tuşu