Düzenli kullanım ile akünüzün bitmesinden korkmayın

Pandemi periyodu ve sonrasında garajlarda park halinde hareketsiz kalan ya da çok az kullanılan araçlarda akü boşalma sorunu sıklıkla yaşanabilir bir durum haline geldi.

Otomobillerin çalışmasını engelleyen bu duruma karşı araçların haftada en az bir sefer çalıştırılması ve 15-20 dakika mühletle de çalışır vaziyette tutulması gerekiyor.

Araçların elektrik aksamları akü ile çalışıyor. Ortalama 10-15 gün boyunca çalıştırılmayan araçlarda ise en sık yaşanan problemlerin başında akü boşalması geliyor. Akünün bitmesi durumunda ise marş motoru aracı çalıştıramaz. Bu durumun önüne geçebilmek için yapılması gereken iki farklı uygulama bulunuyor. Bunlardan birincisi aracın en geç haftada bir kere olmak üzere 10-15 dakika kadar mühletle çalıştırılması. Olduğu yerde aracın çalışır durumda tutulması akü boşalmasının önüne geçiyor. İkinci olarak ise akü başlıklarının çıkartılması ve akü ile aracın irtibatını kesmek gerekiyor.

Yeni model araçların itilerek çalıştırılmaması gerekiyor

Uzun müddetli hareketsizlik sonrasında aracın aküsü boşalmışsa ve araç yeni bir modelse muhakkak iterek çalıştırılmaması gerekiyor. Bu durum yeni jenerasyon araçlarda elektronik aksama ziyan verebiliyor. Akü desteği de gerçekleştirilmiyor ise kesinlikle yetkili servisin çağırılması gerekiyor.

Bununla birlikte alternatör aküyü büsbütün şarj edene kadar aracı sürmek, akünün dolmasına daha fazla katkı sağlıyor. Şayet marşa basıldığında akü zorlanıyorsa, performans artırımı için akü kutup başlarının da temizlenmesi büyük kıymet taşıyor.

OSRAM tahlil sunuyor

OSRAM’ın geliştirdiği BATTERYstart 400 eseri ile aküsü biten aracı çalıştırmak için akü destek kablosu ve öteki bir araç bulunmasına gerek kalmıyor. Güçten ödün vermeden kompakt bir tahlil sunan BATTERYstart 400; araba, minibüs ve motosikletler için ülkü kullanım sunuyor. 2 adet USB girişine sahip olan BATTERYstart 400, hareket halindeyken de elektronik aygıtların şarj edilmesini sağlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu