Yerli Otomobilin CEO’su Fiyatla İlgili Soruları Yanıtladı

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), büsbütün yerli araba için yaklaşık 18 aydır yoğun bir çalışma yürütüyordu. Bu çalışmaların sonucu olarak üretilen birinci araba ise geçtiğimiz cuma günü 3000’i aşkın davetlinin iştirakiyle Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen bir aktiflik ile beğeniye sunulmuştu.

Yerli arabanın tanıtımından sonra gerek toplumsal medyada gerekse de haber platformlarında aracın özellikleri ve teknolojileri konuşulmaya başlanmıştı. Aracın özellikleri bir yana akıllara gelen en önemli sorulardan biriyse “Aracın fiyatı ne olacak?” olmuştu. CNN Türk'teki Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in konuğu olan TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli arabayla ilgili bu merak edilen soruya açıklık getirdi.

“Şu anda bir fiyat vermek gerçek değil”:

Programın sunucusu Hakan Çelik’in “İzleyicilerimizin dünden beri bana en çok sordukları sorulardan biri fiyatı. Bu araba bugün satılıyor olsaydı fiyat aralığı ne olurdu?” sorusu üzerine CEO Karakaş, şu karşılığı verdi:

 “Fiyat vermek hem ticari manada hakikat değil hem de 2,5 sene sonrası için mümkün değil. Bizim yola çıkarken kullandığımız mantık; rekabetçi bir araba olmak durumunda. Her şeyini ona nazaran tasarlıyoruz. Bu türlü bir araba bugün piyasada pazar hissesi almak isteseydi, kimden pazar hissesi alırdı ona bakıyoruz. Konumlandırmamızı da o biçimde yaparız. Bu, bir ipucu veriyor.”

CEO Mehmet Gürcan Karakaş’ın bu açıklamalarından yola çıkarak yerli araba için şu anda bir fiyat belirlemenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu noktada sosyal medyada ortaya atılan fiyat argümanlarının asılsız olduğunun ve şimdi net bir fiyat belirlenmediğinin de altını çizmekte yarar var.

Karakaş'ın açıklamalarından bir fikir çıkarmak gerekirse; şu anda yerli arabanın rakibi olan arabalara yakın, tahminen onlardan daha uygun bir fiyat siyaseti ile satışa çıkacağını söyleyebiliriz. Arabanın yurt dışı fiyatıyla ülkemizdeki fiyatının birebir olup olmayacağı ise kıymetli bir nokta. Yerli otomobil için vergi indirimleri uygulanırsa, ülkemizde çok kıymetli kabul edilen elektrikli otomobil dalına karşı daha uygun bir fiyata sahip otomobille karşılaşabiliriz.

Yerli arabanın üretimleri 2021 yılında Bursa, Gemlik’te açılacak olan üretim tesislerinde gerçekleştirilecek. Öte yandan 2022 yılında tüm ülkede şarj altyapısının hazır olacağı belirtilirken, tıpkı vakitte yeniden 2022 yılında araçların seri üretimine başlanacağını da hatırlatalım.

Başa dön tuşu