Egzoz Emisyon Ölçümü Cezaları 2020’den Sonra Artıyor

Trafikte egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadan dolanan araçların Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca otomatik saptanıp cezai süreç uygulanacağı Egzoz Gazı Emisyon Kontrol Sistemi, 2020 yılının başlamasıyla birlikte Ankara’da ve altı ay içerisinde tüm Türkiye’de yürürlüğe girecek.

Yetkililer, egzoz gazı emisyon ölçüm vakti gelen araç sahiplerinin rastgele bir cezai süreçle karşı karşıya kalmaması için ölçümlerini yıl sonuna kadar yaptırmasını söylüyor. AA’nın haberine nazaran Etraf Kanunu’nun 20. unsuru mucibince trafiğe kayıtlı olan araçların, egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırması gerekiyor.

Her yıl yaklaşık 11 milyon aracın ölçüm yaptırması gerekiyor:

Elde edilen bilgilere nazaran ülkemizde trafiğe kayıtlı olan 23 milyon 44 bin araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bin tanesi egzoz emisyon ölçümü yaptırıyor. Bu araçların içerisinde ticariler hariç olmak üzere arabaların, birinci 3 yıldan sonra her iki yılda bir periyodik olarak ölçüme tabi tutulması gerekiyor, bu yüzden de ortalama olarak her yıl yaklaşık 11 milyon aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor.

Öte yandan geride bıraktığımız yılda 8 milyon 545 bin aracın egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırdığı ve 1 milyon 400 binden fazla aracın bu ölçümü yaptırmadığı belirtiliyor. Buna ek olarak yıpranma icra, kaza, trafikten çekme ve yurt dışında bulunma üzere nedenlerden ötürü 500 bin civarında araç, fiilen trafiğe çıkmamış olarak gözüküyor.

Ölçüm yaptırmayan araçlar otomatik olarak saptanacak ve para cezası uygulanacak:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayarak insan ve tabiat sıhhatine ziyan veren motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirliliği önlemek için ölçüm yaptırmayan araçların trafikte otomatik plaka tanıma sistemi ile saptanacağını ve cezai işlem uygulanacağını belirtiyor.

Bu hususa hayli değer veren bakanlık, geride bıraktığımız günlerde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 555 bin 556 aracın sahibine takip sistemi üzerinden ikaz bildirisi gönderdi. Bakanlık, tüm bunlara karşın hala daha ölçüm yaptırmayan şahıslara 1.546 lira (yılbaşından sonra 1.895 lira), belirlenen standartlar dışında emisyona sebep olan araç sahiplerine ise 3.093 lira (yılbaşından sonra 3.970 lira) idari para cezası uygulayacak.

Bu çerçevede bakanlık, bu yıl uyguladığı kontroller kapsamında ihtarlara karşın ölçüm yaptırmayan ve gürültü kirliliğine neden olan 3 bin 678 aracın sahibine toplamda 10 milyon 483 bin lira cezai yaptırım uyguladı. En çok ceza kesilen vilayetler ortasındaysa Ankara, Niğde, Hatay, Kocaeli ve Adıyaman bulunuyor.

Emisyon ölçümünde hiçbir oduna yer vermek istemeyen Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, bu mevzuda ölçüm merkezlerinin de sıkı takibe alınacağını bildirdi. Bu noktada kurallara aykırı ölçüm yapan istasyonlara da önemli para cezaları yahut iş yeri kapatma cezası uygulanabilecek.

Başa dön tuşu