Dünyanın İlk Elektrikli Ralli Otomobili: Opel Corsa-e

Motor sporları, çok uzun müddettir araba üreticilerinin yeni teknolojilerini test etmeleri için özel bir alan oluşturuyor. binek arabalarda gördüğümüz pek çok teknolojinin kökeninde ralli ya da Formula 1 arabalarında kullanılan teknolojiler var. 

Bu seferlik durum zıddı formda işliyor. Opel, binek arabalar için geliştirdiği elektrikli motor sistemini rallilerde deneyecek. Araç, binek modelde de kullanılan 50kWh lityum iyon bataryadan güç alan motora sahip. Aracın toplam güç üretimi ise 136 beygir. Motor performansı ralli aracında da değişiklik göstermeyecek. 

Dünyanın birinci elektrikli ralli arabası Corsa-e, Frankfurt'ta tanıtılacak

Perşembe günü manzarası paylaşılan araç, Eylül ayında 2019 Frankfurt Motor Show’da karşımıza çıkacak. Opel araca şimdi bir isim vermediği için Corsa-e ralli arabası diye isimlendiriliyor.

Corsa-e’yi ralliye hazırlamak için aracın yapısında kimi değişiklikler yapılacak. Daha hafif bir şasiye sahip olacak olan aracın içine şasi altı muhafazası ve yuvarlanma kafesi ismi verilen, borulardan oluşan güvenlik kafesi yerleştirilecek. Araçta ayrıyeten yangın söndürücü ve kaput ile bagaj kapağının çabuk açılmasını sağlayacak sistemler bulunuyor. Aracın kullanıcıları hiçbir elektronik sürüş yardımından faydalanamayacak. Şoför için ön panelde daha geniş bir motorspor bilgi paneli bulunacak.

Aracın fren sistemi özel olarak geliştirildi. Yanlara gerçek yapılan hareketlerde da fren yapabilen bu sistem, yenileyici özelliklere sahip. 

Alman firmanın planı, bu aracı ADAC Opel e-Ralli Kupası’nda şimdilik 15 müşteriye satmak. Yarışlar, Almanya çapındaki çeşitli yarış etkinliklerinde yapılacak. Opel, 2021 yılında en yeterli pilotları belirlemek için sıralama cinsleri da yapacak. 

Yeni Corsa-e Ralli arabası yaklaşık 50 bin euroya satılacak. Opel’in satışları ne vakit başlatacağı bilinmiyor. Varsayımlar ise önümüzdeki ay düzenlenecek olan fuarda aracın satışa çıkacağı, en azından ön siparişlerinin alınacağı istikametinde. 

Başa dön tuşu